Kategori | Genel

Diabet’de Beslenme

Diabet, pankreasdan salgılanarak kan şekerinin kullanımını düzenleyen insülin hormonunun yetersizliği sonucunda karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarındaki bozukluklarla seyreden bir metabolizma ve endokrin hastalığıdır. Halk arasında “Şeker hastalığı”olarak bilinir.

Diabet’in diyet tedavisindeki genel ilkeler:

Yetişkin diabetlinin diyet tedavisinde temel ilke, enerji alınımını azaltarak veya fiziksel aktivite artırılarak şişmanlığın düzeltilmesi ve insülin direncinin azaltılmasıdır.

1- Diyette saf şeker kısıtlanarak karbonhidrat kaynağı olarak polisakkaritler kullanılmalıdır. Diyetle karbonhidratların fazla kısıtlanması hastada kan lipid ve kolestrol düzeylerini arttırmakta ve bu tür diyet alan diyabetiklerde koroner kalp hastalıklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır. Günlük enerjinin yüzde 50-55’i karbonhidratlardan gelmelidir. Kurubaklagiller haftada iki kez verilebilir.
2- Doymuş yağ asitlerini içeren yağların damar komplikasyonları için risk etmeni olduğu düşünülerek diyette doymamış yağ asitleri içeren bitkisel sıvı yağlar seçilmelidir. Diyet enerjisinin yüzde 25-30’u yağlardan sağlanmalıdır. Günlük kolestrol miktarı 300 mg’ı aşmamalıdır.
3- Proteinler, emilimleri sırasında kan şekerini karbonhidratlar kadar yükseltmedikleri ve yağlar kadar enerji sağlamadıkları için diyette yeterli miktarda bulunmalıdır. Enerjinin yüzde 15 kadarı proteinden gelmelidir.
4- Diyetin vitamin ve mineral miktarı yeterli ve dengeli olmalıdır.Uzun süreli poliüri durumu var ise suda eriyen vitaminlere (B ve C) gereksinme artabilir. Ayrıca protein ve yağlardan enerji sağlanması da B grubu vitaminlerine özellikle tramin, ribotlar ve nikotinik aside gereksinmeyi arttırır.
5- Yeterli mineral olmalıdır. Diyabetiklerde hipomagnezemi görülebilir.Diyete üç değerli kromon eklenmesi ile glikoz toleransı düzelebilir. Kontrol altına alınmanış diabetiklerde çok idrar ve aşırı terleme ile su ve tuz eksikliği görülebilir.
6- Diyet yeterli posa içermelidir. Diyet posasının az olduğu durumlarda hiperglisemi ve hiperinsülinemi görülebilmektedir.
7- Diyabet diyetinde, alınan besinin gerektirdiği insülin cevabının sağlanması için öğünler azar azar ve sık sık olmak üzere günde altı-yedi olmalıdır.

Sakıncalı gıdalar (diyabet ve obezite):

1- Şeker ve tatlılar: Bal, reçel, pekmez, marmelat
2- Pasta, kek, kurabiye, çikolata
3- Alkollü içecek ve meşrubatlar
4- Bileşimi bilinmeyen hazır besinler
5- Sucuk, pastırma, krema ve diğer çok yağlı yiyecekler.

Bu ilkelere hastanın bulgularına sosyo ekonomik ve kültürel durumu ve beslenme alışkanlıklarına uygun biçimde diyet düzenlerken yiyecek değişim listelerinden yararlanılır. Bu şekilde hazırlanmış diyetle, diyabetin denetim altına alınması belirtilerinin ortadan kaldırılması ve komplikasyonlarının önlenmesi, geciktirilmesi mümkündür.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar