Kategori | Sağlık Bilgileri

Diabetin tedavisi

Diabet tedavisinin iki önemli unsur vardır. Diabeti kontrol altına almak ve yan etkilerini önleyebilmek. Kanda glikozun artması kanın akışkanlığını azaltır. Kılcal damarların ve hücrelerin beslenmesi bu nedenle aksar.

Diabet hastalarında dokuların beslenememesinden kaynaklanan doku ölümleri kendini diabetik ayak gibi iyileşmesi zor ikincil sorunlara neden olur. Ayakta çıkan bu yaralarda, zaten doku beslenmesinin kötü olması nedeniyle, iyileşme süreci oldukça uzar. Bu nedenle diabetli kişilerin ayakkabı seçimlerinde, keskin aletlerle yapılan işlerde ve enfeksiyon nedenli yaraların bakımında oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Ancak diabetin kalıcı bir tedavisi yoktur, sadece kontrol altına alınabilir. Her iki tip diabet hastalığı da kalp rahatsızlıkları, kalp krizleri, körlük, karaciğer hasarları veya sinir sistemi bozuklukları gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Kan şekerinin kontrol altına alınması bu kötü sonuçlardan korunmamızı sağlar.

Hastanın durumuna göre geçici olarak ya da Gebelik döneminde diyabet ortaya çıkan kadınlar (gebelik diyabeti) daha sonraki dönemlerde bu hastalığa yakalanmaya daha eğilimlidirler. Tedavi şekli diabetin tipine göre değişiklik gösterir. Her iki Diyabet tipinde de düzenli diyet önemli bir role sahiptir. Kan şekerini belli sınırlarda tutmak için doktor tavsiyesinde uyulması gereken diyetler vardır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar