Kategori | Sağlık Konuları

Dinlenmek mi istiyorsun? Sevdiğin bir müziği dinle!

Zaman zaman hepimizin dinlenmeye ve günün yorgunluk ve stresini üstümüzden atmaya ihtiyacımız vardır. Ama dinlenmeye ihtiyaç duyduğumuz her zaman ne yazık ki, tatile çıkamıyoruz veya sakin bir yere gidemiyoruz. Stresi atmanın ve dinlenmenin basit bir yolu daha vardır. Bunun için size sevdiğiniz müzik yeterlidir. Kendi odanızda yalnız başınıza oturarak sevdiğiniz dinlendirici etkili müzikleri dinlemek sizi çok sakinleştirecektir ve yorgunluğunuzu alacaktır. Yapılan araştırmalar da müziğin beyin için sakinleştirici etkiye sahip olduğunu onaylamışlar. Müziğin güçlü dinlendirme ve anti – stres etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda müzik dinlemek kalp için de oldukça iyidir.

Amerikan araştırmacı ekibi daha bir ilginç açıklama etmişler. Şöyle ki, sevdiğiniz müziği dinlemek kalbiniz için faydalıdır. Bu araştırma bir kaç erkek ve kadın üzerinde yapıldı ve yarım saat sevdikleri müziği dinleyen insanları incelediler. Bundan sonra ardından endişe yaratıcı ve heyecan verici müziği dinletmişler.

Araştırmanın sonucu olarak, sevdikleri müzikleri dinlerken erkek ve kadınların kan damarlarının çapının ortalama % 25 oranında artışını ve sinir bozucu şarkıları dinlerken yaklaşık % 6 küçüldüğünü gördüler.

Ayrıca güne sevdiğiniz müzikle başlamak sizin çalışma isteğinizi artıracaktır ve moralinizi yüksek tutacaktır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar