Kategori | Genel

Diri göğüsler için ne yapmalı?

Göğüslerinizin elastikiyetini kaybetmemesi için düzenli bir bakım şart. Göğüslerin en iyi dostu öyle sandığınız gibi pahalı bir ürün değil, soğuk su. Soğuk su dokuları uyarır, deriyi sıklaştırır ve elastikiyet sağlar.

Göğüsler, kendisine hacim veren yağ dokusu içine gömülmüş meme bezi ve ona şeklini veren deriden oluşur. Hiç kas dokusu olmadığından vücudun diğer organları arasında yerçekiminden en çok etkilenen organlardan biridir. Göğüsler yıllarca sutyen içinde kalarak hareketsizleşir. Bu da dirilik kaybına neden olur. Bu dirilik kaybı, kilo değişimleri, hamilelik ve doğal yaşlanma ile daha da vahimleşir. 25- 30 yaşlarından sonra da bazı genç kadınlarda deformasyonlar başlayabilir. Her ne kadar göğsün biçimi önemli ise de, derinin kalitesi göğüs güzelliğinde başrol oynar. Sonuç olarak da göğüs bakımının öncelikle göğüs derisine yönelmesi gerekir.

Soğuk suyun yararı tartışılmaz…

Göğüslerin en iyi dostu öyle sandığınız gibi pahalı bir ürün değil, soğuk su. Soğuk su dokuları uyarır, deriyi sıklaştırır ve elastikiyet sağlar. Ilık bir duş sonrasında boyundan göğüs uçlarına kadar tazyikli su tutmak son derece yararlı. Eğer sık sık duş alıyorsanız, birkaç damla doğal yağla göğüslerinize masaj yapın ve dayanabileceğiniz kadar soğuk suyu göğüslerinize tutun. Duş sonrasında ise doğal bir süngerle aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın. Bunu her gün onar kez uygulayın. Bunun için, eczanalerde satılan masaj aletlerinden de yararlanabilirsiniz.

Nemlendirici kremler…

Derinin elastikiyetini artırmasının diğer bir yolu da her gün düzenli olarak nemlendirici krem kullanmak. Deri, yaşla birlikte nemini kaybeder. Sabah ve akşam uygulanan zengin nemlendirici vücut kremleri, derinin kaybolan nemini tekrar kazanması için en etkili ürünler. Bunun dışında sıkılaştırıcı ve gerginleştirici, göğüs için hazırlanan kozmetik ürünler de son derece faydalı. Ancak bu kremleri uygularken göğüsle birlikte dekolte ve boyun bölgesini de unutmayın.

Sabah, akşam düzenli olarak dairesel hareketlerle masaj yaparak yedireceğiniz göğüs ve jel kremleri, yaşlanma nedeniyle oluşan deformasyonlarda pek etkili olmaz, ama ani kilo alıp verme, hamilelik gibi kısa süreli elastikiyet kaybında etkili olabilir.

Göğüs için egzersizler

Bütün bunların dışında göğüs bölgesini çalıştırmaya yönelik egzersizler de son derece faydalı. Yay aletiyle her gün düzenli olarak yapacağınız egzersizler göğüslerinizi daha diri yapacaktır.

Göğsünüzün en büyük düşmanları

Rejim ve hamilelik: Göğüsler yağ bakımından oldukça zengin. Bunun için sıkı yapılan rejimler sonrasında vücudun diğer bölgelerine göre daha hızlı zayıflaması ve küçülmesi kaçınılmaz bir sorun. Göğüs bir kere hacmini kaybettiğinde, tekrar kilo alınsa bile göğüs eski formuna kavuşamaz. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin, protein bakımından zengin liste uygulamaları gerekir. Hamilelikte de aynı sorun yaşanır. Ani kilo alıp verme göğüslerde çatlaklara ve dirilik kaybına yol açar. Bunu önlemek mümkün olmasa da bakım ve spor, deformasyonu en aza indirgeyecektir.

Sutyen seçimi: Göğüs güzelliğinde doğru sutyen seçiminin önemi büyük. Bu nedenle sutyen almadan önce denemeli, hatta bir süre hareket edilerek ergonomik olup olmadığı test edilmeli. Zira yanlış seçilen sutyen, göğsü sıkıştırıp kan dolaşımını bozabilir. Sutyen, göğsün aşağı doğru sarkmasını engellemesi dışında özgür hareketi de kısıtlamamalı. Bunun için sutyeni denerken rastgele her yöne hareket edin. Öne ve arkaya doğru eğilin. Sutyen, bu hareketler sırasında açılmamalı ve kırışmamalı. Arka kelepçeler iki ya da üç aşamalı olmalı ve vücut hareketlerine bağlı olarak yukarı sıyrılmamalı. Sutyen askıları da istediğiniz yüksekliğe ayarlanabilmeli.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar