Kategori | Bebeğim

Diyabet Hastası Çocuklara İdeal Beslenme Reçetesi

Şeker Hastası ( Diyabet ) Olan Çocuğunuzun Beslenme Çantasında Neler Olmalı

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız çocuğunuzun beslenme çantasına koyacağınız yiyeceklere özen göstermeniz çok önemli. Çocuğunuza siz yanında olmadığında, okuldayken 2-3 saat ara ile yemek yemesi için sağlıklı alternatifler içeren beslenme çantası hazırlayın.

Süt, peynirli sandviç, ceviz, fındık, kuru meyve, zaman zaman evde yapılmış az yağlı, az şekerli, tam buğday unu ile kurabiye ve kek beslenme çantası için ideal yiyecekler arasındadır.

kaynak

Diyabet Hastası Çocuklara Beslenme Diyet Reçetesi

kaynak

Çocuğunuza şeker hastalığı teşhisi konulduysa yiyecekleri yemekleri de özenle seçmeniz şart. İşte kan şekeri kontrolü için yapmanız gerekenler.

Ara Öğünleri Arttırın

Kan şekeri düzenini sağlamak için çocuğunuzu azar azar  ve sık beslemelisiniz. Ortalama 3-4 saatte bir, günde 3 ana 3 ara öğün oluşturmalısınız.

Öğünler Her Gün Aynı Saatlerde Olsun

Kan şekeri kontrolü için öğün saatleri günler içinde tutarlılık göstermelidir. Sabah kahvaltısını; bir sabah 7’de ertesi sabah 11’de verirseniz kan şekerini düzenlemek zorlaşır.

Tuzu Azaltın

Tuzu dengeli bir şekilde kullanın. Çok veya az tuz kullanmayın.

Şeker İçeren Yiyecek ve İçeceklerden Sakınmak

Şeker, reçel, bal, marmelat, şekerli içecekler, tatlılar, pastalar, kurabiye ve kekler kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu yüzden çocuğunuzun beslenmesinde şeker içeren ürünleri çıkartmak şarttır.

Posalı Yiyecekleri Tercih Edin

Her besinin yenildikten sonra kan şekerini yükseltme hızı farklıdır. Beyaz ekmek, patates, bal, pirinç, havuç, muz, üzüm ve kuru meyveler kan şekerini hızla yükseltir. Bu nedenle bunlara beslenme programınızda daha az yer vermelisiniz. Posası yüksek besinleri tercih etmelisiniz. Kurubaklagiller, sebzeler, tam buğdaydan yapılan ekmek, elma, portakal gibi besinlerin kan şekerini yükseltme hızı düşüktür. Posa kan şekerinin daha yavaş yükselmesini de sağlar. Rafine edilmemiş gıdalar ( kurubaklagiller, bulgur, buğday, yulaf, tam tane ekmekleri ), sebze ve meyveler yüksek posa içeriğine sahiptir.

kaynak : Beslenme Uzmanı Dr. Nil Şahin Gürhan
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar