Kategori | Zayıflama

Diyet tedavilerindeki riskler nelerdir?

Uygulanan zayıflatma diyetleri içerdikleri enerji ve makro besin öğelerine göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

  • Açlık diyetleri 0-200 kkal/gün içeren açlık diyetleri, ilk 2-3 hafta günde 1-1,5 kg, daha sonra 0,5 kg/günde ağırlık kaybına yol açtığı için kalp aritmileri, sıvı-elektrosit kaybı gibi nedenlerle ani ölümlere yol açabilir.
  • Çok düşük kalorili diyetler (ÇDKD) ise günde 200-800 kkal sağlarlar. (Örn. Simeons diyeti) İlk 1-2 hafta günde yaklaşık 0,8 kg, üçüncü hafta ise günde 0,28 kg kayıp olmaktadır. Hızlı kilo kaybı ve BMH’ında azalma, sıvı-elektrolit ve vücut proteini kaybı, serumda ürik asit, kolesterol ve idrar ketonunda artış, anemi, menstrüal düzensizlik, sinirlilik, konstipasyon ve hipotansiyon gibi yan etkileri vardır.

ÇDKD böbrek, karaciğer, kanser hastaları, gut, kardiyovasküler ve serebrovasküler hastalığı olanlar, enfeksiyonu olan hastalar ile alkolik bireylerde kullanılmamalıdır. Gebe, emzikli, çocuk, adölesan ve yaşlılara da önerilmemelidir.
ÇDKD ancak aşırı şişmanlarda (BKI 40 kg/m) bir ekip tarafından (doktor, diyetisyen, fizyoterapist, psikolog) kısa aralıklarla izlenerek ve gerekli tıbbi analizler yapılarak uygulanmalıdır.
ÇDKD ‘ler arasında ketojenik diyetler de yer alır. Ketojenik diyetler CHO miktarı aşırı kısıtlandığında (50 gramın altı) kanda keton cisimciklerinin artmasına neden olan diyetlerdir. Ketojenik diyetler sıvı ve elektrolit dengesinde bozukluklara, hiperünisemi, hiperlipemi ve kardiyak aritmilere neden olduğu için ölüm riskini arttırmaktadır.
Zayıflama programlarında en çok önerilen düşük kalorili diyetler (DKD)’dir. DKD ler dengeli ve dengesiz olmak üzere iki gruba ayrılır. Dengeli DKD ler CHO, protein ve yağın dengeli biçimde, sağlıklı bireyler önerilen değerlere yakın oranlarda ancak sadece enerjinin kısıtlandığı diyetlerdir.
Dengesiz DKD de besin öğeleri dengesiz, tek besine dayalı, bilimsel dayanağı olmayan, kısa sürede çok az çaba ile kalıcı olmayan ağırlık kaybına neden olan diyetlerdir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar