Kategori | Genel

Diyet yapanlar, dikkat !

Sağlığınız tehdit altında

Bir diyet çılgınlığıdır gidiyor. Ünlü modacıların defilelerinde kullandıkları mankenlere benzemeye çalışıyoruz hepimiz ve neredeyse aç geziyoruz. Aman dikkat! Diyet aç gezmek değildir. Aksine her besinden az ama sık yemek gerekiyor, hatta korkulu rüyamız ekmekten bile… Tek gıda rejimleri ve kalori değerlerinin hesaplandığı rejimler, açıkça sağlığımızı tehdit ediyor. Hatta sinir sistemini yıpratarak anoreksiya ve bulimiya gibi tedavisi bir hayli zor olan psikolojik hastalıklara da davetiye çıkarıyor.

Metabolizma mahvoluyor

Bir takım diyet listeleri kısa zamanda çok kilo verdirme esasına dayalı olduğundan, vücut için mutlaka gerekli, günlük enerji ihtiyacını karşılayan besinleri rahatlıkla yasaklıyor. Bu da halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, kan şekeri dengesizliği gibi günlük hayatı olumsuz yönde etkileyecek sournlara yol açıyor.

Bunların dışında ülser, kalp hastalıkları, metabolizma bozuklukları, tansiyona bağlı bayılma ve baygınlıklar, diyabet, protein veya karbonhidrat eksikliğinden doğan rahatsızlıklara ve kronik hastalıklara yol açıyor.

Uzmana başvurun

Kilolarınızın gerçekten başınıza dert olduğunu düşünüyorsanız, bir diyetisyene görünün. Böylece, bünyenize, beslenme alışkanlıklarınıza ve metabolizma yapınıza en uygun olan diyeti önerecektir size. Sadece sizin özelliklerinize dayanarak hazırlanmış bir diyet programı olduğundan, bu reçeteyi herkese önermemelisiniz. Kendi kendinize kilolarınızdan urtulabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

O halde önerilerimize kulak verin:

– Bol bol, içebildiğiniz kadar su için.
– Yürüme mesafesindeki her yere yürüyerek gidin.
– Tatlı ve meyveyi yemeklerden en az iki saat sonra yiyin.
– Sabah kahvaltısına mutlaka vakit ayırın ve beyaz peynir, zeytin, tereyağı ve balı sofranızdan eksik etmeyin.
– Akşam yemeklerini erken saatte yiyin ve çok hafif olmasına dikkat edin.
– Vaktiniz varsa spor salonuna gidin ve kendinize hafif bir program seçin. Sporu ara ara değil, hayatınız boyunca yapın, aniden bırakmayın.
– Çay ve kahveyi şekersiz için, şeker ihtiyacınızı yediklerinizden karşılamaya çalışın.
– Kendinize hiçbir şeyi yasaklamayın. Yasak her zaman caziptir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar