Kategori | Güzellik

Doğal Güzellik Sırları

Ayşe Tolga’ya doğal güzellik sırlarını ve aromaterapiyi sorduk, neler mi söyledi ?

Ayşe Tolga kariyerinin en parlak döneminde oyunculuğu bir kenara attı ve kendini doğal güzellik ürünlerinin ve aromaterapinin büyüleyici dünyasına bıraktı. Kendisinden öğreneceğimiz çok şey var. Bakalım bizler için neler hazırlamış…

Cilt Bakımı için Neler Yapılabilir

Cildi iki haftada bir, fırçayla ölü derilerden temizlemek gerekiyor. Kış ayrılarında hamama gidebilirsiniz fakat gidemiyorsanız küvetinizi deniz tuzuyla doldurun ve içerisinde biraz durun. Bunu da yapamıyorsanız ayaklarınızı deniz tuzu ile bir leğende bekletebilirsiniz.

Duşta da üzerinizden içine deniz tuzu koyduğunuz bir kabı başınızdan başlayarak tüm vücudunuza akıtabilirsiniz. Cilt kış aylarında kurumaya çok meyilli oluyor. Kalorifer ve klimalar cildi çok kurutuyor. Eğer böyle bir ortamda bulunuyorsanız bir kabın içine su koymak havanın kurumasını engelleyecektir. Eğer varsa lavanta, limon yağını da suyun içine bir kaç defa damlatabilirsiniz.

Cildinizi sadece dışarıdan değil içeriden de nemlendirmelisiniz yani bol bol su içmelisiniz. Günde en az sekiz bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Nemlendirici seçimi için bir dermatoloğa görünebilirsiniz.

Aromaterapi Nedir ?

Aromaterapi beş bin yıl öncesine dayanıyor. Antik Mısır’da mumyalama sırasında kullanılan yağlarla başlamış yani insanlık tarihi kadar eski bir bilim dalı. Yağlar, şifa olarak insan hayatına giriyor. O dönemde; matemde, aşık olunduğunda, veba salgının da bile uçucu yağlar kullanılmış. Aromaterapide kullanılan yağlar, bitkilerin yapraklarından, tohumlarından, meyvelerinden, gövdesinden belli damıtma metodlarıyla elde edilen, bitkinin konsantre halini arındıran uçucu yağlar.

Sporun Önemi

Yapılan her güzellik uygulamasının egzersizlerle desteklenmesi gerekir. Çünkü doğal güzellik sadece bitki ve benzeri doğal güzellik ürünleri ile elde edilecek birşey değildir. Hamilelik döneminde bile yoga, pilates tarzı egzersizler yapmak sizleri daha dinç kılacağı gibi vücut hatlarınızı daha belirginleştirecektir. Sağlıklı ve güzel bir beden için spor kesinlikle ihmal edilmemeli.

Cilt Bakımı için Doğal Öneriler

Doğal güzellik ürünleri ve doğal kozmetikleri tercih edin. Çünkü doğaya yakın ürünler ve size yakın şeyler kullanmalısınız. Gerçekten laboratuvar ortamında üretilmiş sentetik olan ve insan vücuduyla hiçbir bağı olmayan ürünler yerine doğal ürünler kullanmanın daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

İyi bir nemlendirici, temizleyici ve tonik kullanmak gerekiyor. Cilt ekstradan kuruduğu için haftada bir defa arındırıcı, aşındırıcı bir peeling yapmak da yararlı olabiliyor. Üzerine hafif tonik kullanılabilir.

Gül suyu da kullanabilirsiniz. Eğer yağlı bir cildiniz var ise lavanta suyu yüze sürülebilir. Hiçbir şey yapamıyorsanız yüzünüze bal sürebilirsiniz, arındırıcı olarak yulaf ezmesi kullanabilirsiniz. Maden suyu ideal bir tonik bu nedenle yüzünüzü sabah ve akşam maden suyuyla yıkayabilirsiniz.

Bunların yanında kozmetik ürünleri seçerken; içerisinde paraben, fenoksietanol, polisorbat 20 olmayan ürünleri seçmeye özen gösterin. İçerisinde bu maddeleri taşıyan kozmetik ürünler çok daha sonradan bazı sağlık sorunlarına, cilt yıpranmasına ve daha ciddi problemlere yol açabiliyor. Bu ürünlerin bir çoğunda kansorejen madde bulunduğuna dair bildirimler var. Tabii ülkemizde ve diğer dünya ülkelerinde bu ürünler için henüz kaliteli bir yaptırım söz konusu değil. Bunun için alınan kozmetik ürünlerinin ” doğal ürün ” olmasına, bedeninize zarar verebilecek maddeleri içermemesine özen gösterin.

Cilt bakımı için beslenme de çok önemlidir. Güzel bir kahvaltı, programlanmış bol yeşillikli öğle ve akşam menüleri sizleri daha zinde kılacağı gibi hücre yenilenmesi gibi aktiviteleri de tetikliyor. Bu sayese daha canlı görünen bir tene sahip olabiliyorsunuz.

Sağlıklı yaşamın ve doğal güzelliğin sırlarını uzaklarda aramayın, herşey elinizin altında. Siz yeterki görmesini bilin..

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar