Kategori | Güzellik

Doğal Güzellik Ürünleri

Bitkileri sadece besin açısından değerlendirmek yerine,  onların aynı zamanda  birer doğal güzellik ürünü olduğundan bahsetmek yanlış olmaz sanırım.  Birçok bitkinin çiçeğinden, yaprağından, meyvesinden ya da kökünden hazırlayabileceğiniz çaylar, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıkları daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde atlatmanızı sağlayabilir.  Bunun yanı sıra bitkilerden hazırlayacağınız doğal güzellik maskeleri ile mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Sizler için, doğal güzellikte ki bir kaç bitkiyi mercek altına yatırdık, en yaygın olarak tüketilenlerin kullanım alanlarına, özelliklerine şöyle bir baktık.

Gül ( Rosa damescena )
Asırlardır kozmetik piyasasında güzellik ürünü olarak kullanılan gülü, çay formunda sıcak bir bardak içecek olarak da tüketebilirsiniz.

Bunun için aktardan alacağınız bir avuç dolusu kuru gülü tohumlarından ve sap kısmından ayıklayarak bir litre kaynamış suyun içerisine ekleyin. Nefis aroma ve lezzetinin ortaya çıkması için 5 dakika demlendirin.
Bu romantik çiçekle yapılan çay, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle endişeli dönemlerde yardımcınız olabilir. Ayrıca gülün boğaz enfeksiyonlarına ve öksürüğe de iyi geldiği biliniyor. Gül çayı bulantı önleyici ve serinletici olarak da kullanılıyor.
Stresli anlarınızda gerilen yüz kaslarınızı gevşeterek, alın ve göz çevresindeki kırışıklık oluşumunu engelliyor.

Yaseminli Yeşil Çay ( Rosa damescena )
Yasemin ve krizantem çiçeğinin, güzellik uzmanları tarafından, doğal güzellik ürünü olarak kullandığından haberdarsınızdır umarım.  Cilt bakımının yanında bu doğal ürünleri, özenle sarılmasıyla hazırlanan çay topçukları halinde sıcak suyla buluşturarak tüketebilirsiniz.
Yeşil çayın mucizevi faydalarını yaseminin rahatlatıcı harika kokusuyla birleştiren bu çay, cam bir bardakta demlendiğinde nefis bir de görüntü sağlıyor.

Hatmi Çiçeği ( Althaea officinalis )
Daha çok dudak güzelliği ve ağız – solunum yolu tedavilerinde kullanılıyor.  Yaz aylarında pembe, mavi, beyaz çiçekler açan bu bitki aynı zamanda şifalı bir çay olarak da tüketilebilitor.
Antikçağdan beri solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmek amacıyla kullanılan hatminin latince anlamı, ” şifalı ” olarak biliniyor.
Hatmi çiçeği, içeriğinde antihistaminik bileşenler bulunuyor. Özellikle kuru öksürüğe ve ağız içi mukoza yaralarına karşı kullanılıyor. Dudak bölgesinde ki yara oluşumlarını engellediği için doğal güzelliğin bozulmasına izin vermiyor.

Papatya Çayı ( Matricaria chamomilla )
Papatya çayı yaygınlıkla sakinleştirici, rahatlatıcı, uykuya yardımcı olarak kullanılıyor. Yapılan son araştırmalar, papatyanın kasları rahatlatıcı etkilerinin olduğunu ortaya koyuyor. Soğuk algınlığına da iyi gelen papatyanın bu etkisinin antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanabileceği ifade ediliyor.
Papatya çayı, parazitlerin vücuttan uzaklaştırılmasında çok etkili.
Bunun yanında doğal güzellik ürünü olarak satılan papatya özleri, diş eti bakımı, diş sağlığı için kullanılıyor.

Yeşil Çay ( Camellia sinensis )
Antioksidan içeren bitkiler arasında en üst sıralarda yer alan yeşil çay aynı zamanda üzerinde en çok araştırma yapılan bitkilerden biri. Bildiğimi siyah çayla arasındaki fark sadece işlenme tekniği. Yeşil çay, siyah çaya göre daha az işlem görüyor. Bu da onun antioksidan değerlerini korumasını sağlıyor.
Yeşil çayın ana bileşenlerinden biri olan EGCG’nin kanser önleyici etkileri araştırılıyor. Ayrıca bu bileşimin yağ yakımına yardımcı olarak kilo kontrolünü sağladığını da gösteriyor. Bu da yeşil çayın, güzellik ürünü maddelere yardımcı besin olarak kullanımını yaygınlaştırıyor.
Bunun yanı sıra kas yenileyici özelliği sayesinde daha sıkı bir bedene sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Ada Çayı ( Salvia officinalis )
Doğal güzellik ürünleri arasında adı pek anılmasa da bu ürünleri vücut içinden destekleyecek bir çok bileşime sahiptir. Tüylü ve beyazımsı yapraklara sahip olan adaçayı, ülkemizde bolca tüketiliyor. Sıcak suda demlendirilerek içilen çayı antiseptik ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı; ağız, boğaz, diş eti enfeksiyonlarında kullanılıyor.
Vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olan bu şifalı bitkinin, sakinleştirici özellikleride biliniyor.

Ihlamur ( Tilia tomentosa )
Haziran ayında sokakları mis gibi kokularla dolduran ıhlamur çiçekleri, kurutulup kış boyunca şifalı çay olarak ülkemizin hemen her yerinde yaygın bir şekilde tüketiliyor.
Bağışıklığı güçlendiren, göğüs yumuşatıcı özelliği bulunan ve terlemeyi sağlayan ıhlamur çayı özellikle soğuk algınlığına karşı baş yardımcımız.
Doğadan gelen bu güzellikler sayesinde hem doğal güzelliğe hem de sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar