Kategori | Sağlık Bilgileri

Doğal yöntemlerle varis tedavisi

Varis, damarların büyümesine ve şişmesine denir. Başlıca sebepleri; ayakta çok durmak, şişmanlık, kan damarlarındaki kapakların düzensiz çalışması veya jartiyer kullanmaktır. Fakat doğal yöntemlerle varisleri önlemenin de çareleri vardır.

* Varisli yerlere hortumla, 5 dakika soğuk su sıkılır. Sonra iyice kurulanır ve papatya yağı ile aşağıdan yukarı doğru ovulup, bir sargı beziyle sıkılmadan sarılır.

* Dört bardak kaynar suya 1 tutam (20gr) asma yaprağı konur. Yarım saat bekletildikten sonra süzülür, günde üç kere 1 kahve fincanı içilir.

* Bir avuç turunç kabuğu yakılıp, ufalanır. Külüne birkaç damla limon suyu dökülüp merhem yapılır ve sürülür. Bu, her gün tekrar eder.

* Bir bardak suya, bacakları saracak sayıda lahana yaprağı konur. Kaynatıldıktan sonra süzülür. Yapraklar sıcak sıcak varislerin üzerine sarılır, soğuyuncaya kadar sırtüstü yatılır. Her gün bu işlem tekrar edilir.

* Her gün 4 diş sarımsak yenir. Üzerine bir fincan pekmez içilir.

* Varise, kuru üzümle yapılan hoşaf da çok faydalıdır.

* Dört bardak suya 20 gr. Yulaf sapı konur, 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer kahve fincanı içilir.

* Her akşam limon suyu ile bacaklar aşağıdan yukarı doğru ovulur. Sonra, bir karış yükseğe konulup, dinlendirilir.

* Gerekiyorsa varis çorabı giyilir.

Varisin yanı sıra, varis ülseri denilen bir hastalık da vardır. Varis ülseri, daha ziyade bacağın alt kısmında görülen bir yaradır. Sebebi, varisli yerde meydana gelen bir yaralanmadır. Doktor tedavisi şarttır. Ayrıca aşağıdaki yöntem de uygulanabilir:

* Altı bardak suya 1 avuç kabukları çıkarılmamış ceviz veya kabuklu fındık konur. Yarım saat kaynatıldıktan sonra süzülüp pansuman yapılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar