Kategori | Beslenme

Doğru Beslenmenin Yolları

Özellikle bitkisel yiyeceklerin bazı hastalıkların risklerini önemli ölçüde azalttığına dikkat çeken Mayo Clinic beslenme uzmanı Dr. Jennifer K. Nelson, ‘Gerçekleştirdiğimiz araştırmalar, sebze ve meyveye dayalı beslenen kişilerin, diğerlerine oranla daha az kansere yakalandığını gösteriyor. Fındık, tahıl ve bazı tohumların kansere karşı koruyucu etkileri bulunurken, kiraz ve lavanta çiçeğinde bulunan ‘peril alkol’ pankreas tümörlerini küçültüyor, turunçgillerin kabuklarında bulunan ‘limonen’ ise göğüs kanserinin gelişimini engelliyor. Araştırmalar özellikle soğan, sarımsak, brokoli, lahana, karnıbahar, domates, havuç, soya fasülyesi, bezelye, baklagiller, tüm tahıllar, yeşil çay, kırmızı şarap, fındık, üzüm, turunçgiller ve kirazın sağlıklı beslenme için vazgeçilmez olduğunu gösteriyor’ dedi. Dr. Nelson, bitkiler ile ilgili araştırmalarının sonuçlarını ise şöyle özetliyor.

Günde 5 ya da daha fazla porsiyon meyve ve sebze yenmesi, menapoz öncesi kadınlarda göğüs kanseri riskini azaltıyor.

Az et tüketimi içeren, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme alışkanlığı, özellikle göğüs, prostat, kalın bağırsak ve diğer kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlıyor. Ayrıca bu kişilerde kalp hastalıkları riski de oldukça düşük. Amerikan Kalp Birliği dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, meyve ve sebzelerde bulunan bitki özleri, flavonoids ve sülfür bileşimleri damar tıkanıklığı ya da daralması riskini azaltıyor.

Brokoli ve lahana gibi bitkilerin yüksek oranta tüketilmesi, erkeklerde mesane kanseri riskini büyük ölçüde azaltıyor.

Domates veya dometes kaynaklı yiyecekleri sıkça tüetenlerde bazı kanser riskleri daha az görülüyor.

Yüksek oranda alınan bitki özleri, kolesterol miktarını azaltarak koruyucu etki sağlıyor.

Meyve, sebze, kabuklu yemişler ve tohumlu besinlerde bulunan ‘flavanoid’lerin bir kısmı anti-oksidan etkiye sahipken, bir kısmında pıhtıların hareketlerini engelleyerek kanı daha az yapışkan hale getiriyor. En önemli ‘flavanoid’ kaynakları ise kırmızı şarap ve soya ürünleri.

Soğan, sarımsak ve pırasada bulunan sülfür bileşenleri, kandaki kolesterol oranını düşürerek damar tıkanıklığını azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca sarımsak yağı ve karanfilin, tansiyon ve lipidi düşürücü etkisi bulunuyor.

Modern yaşamın hastalığı

Yoğun bir iş yaşamınız var. Her gün sizi strese sokacak birkaç olayla karşılaşıyor, eve gittiğinizde kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Sık sık karnınızın üst orta kısmında ağrı, yanmadan ve kazınmadan şikayetçisiniz. Yaşadığınız yoğun sıkıntı ve stres ülserin başlangıcı olabilir. Ülserin acımasız pençesinden korunmanız için birkaç öneri:

Sigara içmeyin: Sigara içen kişilerde ülserin iyileşmeme ve tekrarlama riski oldukça fazladır.

Düzenli beslenin: Mide asidini uyaran ve mide yüzeyine zarar verecek acı, baharatlı ve salçalı gıdalardan uzak durun. Kola gibi asitli içeceklerden ve meyve sularından uzak durun.

Gereksiz ağrı kesici kullanmayın.
Sütün etkisinin geçici olduğunu biliyor musunuz? Sütün sadece kısa süreli etkili olarak anlık yakınmalarda etkili olduğunu unutmayın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar