Kategori | Bebeğim

Doğum duruşları

Doğum Esnasındaki Duruşlar ve Bunların Avantaj / Dezavantajları

9 ay bilmem kaç gün derken geldik doğum aşamasına.. Bir erkek olarak bunun acısını, sancısını, şeklini şemalini bilemem. Bakalım sağlık uzmanları doğum esnasında ki duruşlar ve bunların faktörleri hakkında neler demişler.

Pek çok doktor doğum yapan bir kadının sırt üstü uzan­masını tercih ala. çünkü bu pozisyon doktorun işini ko­laylaştırır. Ancak yerçekiminin de anneye destek olduğu duruş pozisyonlarında doğum çok daha kolay olur. Başka bir deyişle, vajinanın yere dönük durması gerekir. Sırt üstü uzanmak, omurga üzerindeki geniş sinirler üzerine yük bindirerek büyük oranda doğum sırasında çekilen sancıya neden olur. Ayrıca rahmi ve plasentayı besleyen kan da­marları üzerinde de baskı yaratarak, kan akışını azaltır.

Doğum yaparken olması gereken en doğal duruşlardan biri destek alarak çöküş pozisyonudur. Ancak Kedi Esnemesi pozisyonunda olduğu gibi ellerinizin ve dizlerinizin üzerinde durmak da başka bir seçenek olabilir. Doğumun ilk aşamalarında Ayakkabıcı Pozu veya sadece bağdaş kurarak oturmak da çok rahat olabilir. Do­ğumun son aşamalarına kadar hareket halinde olabilmek önem taşır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar