Kategori | Hamilelik

Doğumun İkinci ve Üçüncü Aşaması

Doğumun İkinci Aşaması, Doğumun Üçüncü Aşaması

doğumun son aşamaları

Doğumun İkinci Aşaması

Doğumun ikinci aşaması, birinciden daha kısadır. İlk bebeklerini doğuran kadınlarda ortalama iki saat, ötekiler de ise bir saat kadar sürer. Bu sürede bebek, önce başını dölyatağından dölyolu kanalıyla dış dünyaya çıkartır. Anne karın kaslarını kasarak ve tüm gücüyle ıkınarak doğuma çok yardımcı olabilir. Baş çıkınca, bebeğin vücudunun tamamı kolayca çıkar.

Yeni doğmuş bebek halen göbek kordonu ile dölyatağı içindeki sona (plasentaya) bağlıdır. Ancak o andan itibaren, bu beslenme ve oksijen kaynağı artık gerekli değildir. Isı ve atmosfer basıncındaki ani değişiklik, bazen de kabasına vurulan bir tokat, bebeğin ilk nefesini almasına neden olur. Nefes alma işlemi normale dönünce, göbek kordonu karından ortalama 6-10 santimetre uzunlukta kesilir. Kordonda hiç sinir bulunmadığından bebek acı duymaz. Geride kalan parça, bir süre sonra kurur ve kendiliğinden düşer.

Doğumun Üçüncü Aşaması

Doğumun üçüncü ve son aşaması, bebeğin doğumundan ortalama 15 dakika sonra, sonun ve göbek kordonunun dölyatağından atılışıdır. Plasentanın atılışı sadece bir kaç dakika sürer ve bundan sonra dölyatağı eski şekline ve ölçülerine dönmeye başlar.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar