Kategori | Hamilelik

Doğumun İlk Aşaması

Doğumun İlk Aşaması

Doğumun İlk Aşaması

Doğumun ilk aşaması, en uzun süren bölümdür. Genel olarak ilk bebeklerini doğuran anneler için ortalama 16 saat, ötekiler için ortalama 8 saattir. Bu sürede doğum sancıları hissedilmeye başlanır ve giderek daha sık ve daha şiddetli bir hal alır. Bu, tekrarlanan sancılar, rahim kaslarının ritmik olarak kasılmaları ve bunu tam bir gevşemenin izlemesinden kaynaklanır.

Önceleri, kasılmalar 30 saniye kadar sürer ve her 15-20 dakikada bir olur. Doğum ilerledikçe, sancılar 60 saniye veya daha uzun sürmeye başlarken, gevşeme süresi 3-4 dakikaya kadar iner.

Belirli bazı egzersizlerle kendini doğuma hazırlayan kadın, belirli biçimlerde gevşeyip nefes alarak, içinde yer alan olayla savaşmak yerine onu destekleyip, fiziksel gerginliğinin çoğunu giderebilir. Bu işlemin amacı, bebeğin başının dölyoluna geçeceği noktada, dölyolu boynunu genişletmektir. Bu başarılınca, doğumun ilk safhası sonuçlanmıştır ve bebeğin gerçek doğumu yakındır.

Bir dakika kadar süren ve her 5 dakikada bir tekrarlayan doğum sancıları, hastaneye gidilmesi için yeterli nedendir. Doğumun yaklaştığına başka bir işaret de, dölyölu dölyatağı arasında bir engel işlevi gören dölyatağı boynu mukozasının dışarı atılmasıdır.(Nişan atılması) Mukoza kırmızı kan lekeleri taşıyabilir. Başka bir işaret de, halk arasında su kesesi olarak bilinen amnios torbasının yırtılmasıdır. Bu yırtılma dölyolundan saydam, suya benzer bir sıvının gelmesine neden olur.(Su kesesi açılması)

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar