Kategori | Sağlık Bilgileri

Döllenme ve suni döllenme nedir?

Gebelik ovum ile spermin karşılaşması ve sperm başının ovum zarını delerek içeri girmesi ve onu döllemesi ile oluşur. Cinsel ilişki sonucu vaginaya boşalan meninin içinde ortalama beşyüz milyon kadar sperm bulunur. Her sperm üç bölümden oluşur.

Döllenme ve suni döllenme nedir

  • Başı; çelik miğfere benzer. Beş mikron kadardır.Soya ait genetik özellikleri taşıyan 23 kromozom görünümündeki baştır. Başın bir miğfer gibi sağlam görünümü vajinadan uterusa, oradan da tüplere kadar uzayan yolculuğunda karşılaşacağı güçlüklere karşı koyabilmesi içindir.
  • Kısa boyun; enerji yapımını sağlar. Uzun yolculuğundan gerekli enerji böylece karşılanır.
  • Kuyruğu; spermin hareketinde yönün belirlenmesini sağlar. Sperm saniyede iki milimetrelik hızla yol alır.

Bütün spermler tek tipte değilidir. Kısa olanı uzun olanı, zayıfı, tek ve çift başlısı vardır.Böyle olduğu için birbirini tamamlayan bir toplum gibidirler. İçlerinde dik başlıları, eğik başlıları olduğu gibi bazıları erkek, bazıları dişidir.

Erkekler XY, dişiler XX kromozomlarını taşır.

Vaginaya boşalan milyonlarca spermin bir bölümü uterusun sağ üst köşesinden uzanan tüpe doğru, diğerleri sol taraftaki tüpe doğru yola çıkar. Yüzlerce sperm yumurtaya yaklaşınca yumurtanın hoş kokusu spermleri kendine çeker. Ancak bunlardan sadece bir tanesi dişi yumurta ile birleşerek döllenmeyi sağlar.

Döllenmiş yumurta yavaş yavaş tüpten uterus boşluğuna doğru ilerlemeye başlar. Bu ilerleme döllenmenin birinci hareketidir. İlerleyen döllenmiş yumurta kendi içinde bölünme ve büyüme ile ikinci hareketini de sürdürür. Tüpte gerçekleşen bu ilerleme ve çoğalma hareketleri uterusa kadar ortalama olarak 2-3 gün sürer.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar