Kategori | Beslenme

Dondurmadan şaşmayın!

Gıda uzmanları dondurmanın, düşünüldüğü kadar sakıncalı olmadığını, aksine çok faydalı olduğunu buldular.

Gıda uzmanları dondurmanın, düşünüldüğü kadar sakıncalı olmadığını, aksine çok faydalı olduğunu buldular. Dilinizi hemen harakete geçirmek ve buz gibi bir dondurmayı iştahla yalamanız için, altı güzel sebep gösteriyoruz! Havanın dayanılmaz olduğu günlerde, biraz ferahlamak için üç şeye ihtiyacınız olacak: Bir vantilatör, soğuk bir duş ve bir porsiyon dondurma!

dondurma

Ferahlatıcı!
Hiç tartışmasız dondurma insanı ferahlatıyor! Uzmanlar bunu neden şimdi buldular? Dondurma veya snackler ter oluşumunu engelliyor ve soğuk içeceklerden daha iyi geliyor. Dondurma yorgun erkekleri tekrar dinçleştiriyor. Aşırı derecede tükrük ve mide sekresyonu vücudu yorgunluk veren maddelerden kurtarıyor.

Hafifletici!
Buzlu içecekeler midenizi biraz rahatlatıyor. Buz gibi bir dondurma ise, fazla yenildiğinde daha iyi etki ediyor. Düzenli porsiyonlarla yenildiğinde sütteki protein vücut için oldukça iyi ve kolay hazmediliyor.

Kemikleri güçlendirici!

Sütlü dondurmanın büyük bir kısmı sütten oluşuyor.  Kemiklerin ana maddesi olan Kalsiyum her 100 ml dondurmada 125 mg kadar bulunuyor. Bu da kemikleri güçlendiriyor.

Hızlı rejenere edici!
Dondurulmuş sütte gizlenen başka bir madde de, B1 Vitamini Thiamin. Sinirler ve kaslar arasındaki uyarı akımında ve sinir sisteminin kendini yenilemesinde büyük rol oynuyor. Bu yüzden hiç üşenmeden hemen bir dondurmacıya koşun! Vitamin ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız dondurma üzerine meyveli  soslar ve taze meyveler koydurmanızı da tavsiye ederiz.

Enerji verici!
Dondurma bol miktarda karbonhidrat ihtiva ediyor. Enerji ihtiyacımızın yüzde 62’sini de karbonhidrattan sağlamaktayız. Böylece dondurma yiyerek gücünüze güç katabilir ve daha çabuk enerji alabilirsiniz.

Keyiflendirici!
Sütlü dondurmalarda bulunan bir diğer önemli madde de Tryptophan. Proteinlerin yapı taşı olan önemli bir  aminoasit olarak Tryptophan, beyinde seretonin maddesine dönüştürülür. Bu da, insana mutluluk verici bir hormon olduğundan, sizi rahatlatacak ve keyfinizi arttıracaktır. Bu dönüşüm yeterince karbonhidrat alındığında sorunsuz bir şekilde yürüyecektir. Bu da dondurma yiyerek mümkün. Fazla stresli olduğunuz zamanlarda hiç çekinmeden bir külah dondurmaya şapur-şupur saldırmalısınız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar