Kategori | Sağlık Konuları

Duruş bozukluğu

Duruş bozukluklarının zamanla sırt ağrısı. Nefes almada zorluk ve kaslarda şiddetli ağrı gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu söyleyen uzmanlar. Özellikle gençleri ve hamileleri dik durmaları konusunda uyarıyorlar.

Duruş bozukluğu vakasına kimlerde daha sık rastlanıyor?

Genellikle kısa görünmek isteyen gençlerde, büyümeye başlayan göğüslerini gizlemek için omuzlarını içine çeken ergenlik çağındaki kızlarda ve hamilelik döneminde alınan fazla kilolar nedeniyle vücut dengeleri bozulan anne adaylarında rastlanıyor.

İyi bir duruş için neler yapmalı?

. Ayaktayken çenenizi öne doğru çıkarmayın, omuzlarınızı geride tutun ve başınız dik olsun.
. Yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçının.
. Otururken bacaklarınızın paralel olmasına dikket edin.
. Uzun süre oturmayın. Çünkü duruş problemleri en çok uzun süreli oturanlarda ortaya çıkıyor.

Duruş düzeltme egzersizleri

1. Yere oturun. bir bacağınızı düz olarak ileri doğru uzatın. Diğerini ise bağdaş kuracak şekilde kıvırın. İki ucundan tuttuğunuz bir havluyu uzattığınız ayağınızın ortasına gelecek şekilde yerleştirin ve havluyu yavaş yavaş kendinize doğru çekin. Bu hareketi her iki bacağınız için dörder kez tekrarlayın.

2. Sırtüstü uzanın. Önce bir dizinizi sonra diğerini elinizle göğsünüze doğru esnetin. Her iki bacak için de bu işlemi dört kez uygulayın.

3. Ayak uçlarınızı topuklarınız ayrı kalacak şekilde birleştirin. Kollarınızı da iki yanda rahat bir şekilde tutun. Başınız dik durumdayken omuzlarınızı geriye doğru itin. Bacak kaslarınızın yardımıyla kalçanızı ve karnınızı kasın!

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar