Kategori | Beslenme

Düşük kalorili çorbalar ve hangi çorba neye iyi gelir?

Kereviz Çorbası: Kereviz çok besleyici bir besindir. İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineraller barındırır. A, B ve C vitaminleri, fosfor, bakır, çinko ve selenyum mineralleri açısından zengindir. İştah açıcıdır. Romatizma ve gut şikayetlerini azaltır. Öksürüğü kesip, kanı temizler.

Mercimek Çorbası: Bol miktarda lif ile protein içerir. En çok B vitaminini içerir. Bunun haricinde demir, Kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor gibi mineraller ihtiva eder. Besin değeri çok yüksektir. Kalp ve damar sağlığı için iyi bir besindir. Enerji verir ve bunun haricinde yorgunluğu giderir. Kabızlığı giderir.  Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Protein oranı yüksektir. Posa oranınız artmış olur. Yüksek oranda potasyum içerdiğinden dolayı yüksek tansiyonu düşürür.

Sebze çorbası: Sebze çorbaları bizi kalp krizinden korur. Bol miktarda vitamin ve mineral içerir. Kabızlığı engeller.

Yayla ya da Yoğurt Çorbası: Yoğurdun bize çok faydası vardır. Yüksek kolesterole iyi gelir ve diyabet hastaları için çok faydalıdır. Yoğurt, kalsiyum ve protein içerir.

Et suyu ya da Tavuk suyu çorbası: Bu çorbaya ek olarak yağ ilave etmenize gerek yoktur. Enerji verip, tok kalmanızı sağlar. Tavuk kırmızı ete oranla daha düşük oranda yağ içerdiğinden kalp krizi riskini azaltır.

Domates çorbası: Domates içeriğinde bulunan likopenle bizi kanserden korur. Lif açısından da zengin bir besindir. Kolesterol ile kan şekerini dengede tutar.

Tarhana Çorbası:  Tarhana likopen içerdiğinden dolayı çok yararlı bir besindir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gribe iyi gelir. İştah açar. Bağırsak florasını düzenler ve bunun haricinde sindirimi kolaylaştırır.

Brokoli çorbası: Brokoli vitamin bakımından zengin ve lif oranı yüksek olan bir sebzedir. A, C ve E vitaminini içerir. İçerdiği flavonoidler açısından bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir. Kişileri kanserden korur.

Balık Çorbası: Balık felci ve kalp hastalığını engeller. Kolesterol ve kemikler için yararlıdır. Şeker hastaları için de faydalıdır.

Ispanak çorbası: Ispanak, vitamin ve protein açısından çok zengin olan bir besindir. A, C ve E grubu vitaminleri,  demir, fosfor, magnezyum ve iyot gibi mineraller içerir. Kanserden, Kalp ve damar hastalıklarından korur. Bunun haricinde ıspanak kansızlığa da iyi gelir. Zihni kuvvetlendirir. Sindirimi kolaylaştırır ve kolesterolü düşürür.

Mantar Çorbası: Mantar, protein ve demir açısından zengin bir besindir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir besindir. A, B, D ve K vitaminlerini ve potasyum, kalsiyum, fosfor ve bakır mineralleri içerir. Protein değeri de yüksektir, bundan dolayı mantar ile etin besin değeri aynıdır. Kolesterolü düşürür ve kalp – damar hastalıkları riskini azaltır. Bunun haricinde, mantar çorbası çocuk gelişimi için de oldukça yararlıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar