Kategori | Şifalı Bitkiler

Ebegümeci ve etkileri

Etkileri: Yumuşatıcı ve atıştırıcı özellikleri güçlüdür. Solunum ve sindirim sistemi tahrişleri ve iltihaplarında koruyucu olarak çok kullanılır. Öksürük, bronşit ve ses kısıklığında, gırtlak ve bademcik iltihabında başarı ile kullanılır. Diş ve ağız apselerinde gargara halinde faydalanılır. Dıştan kullanım yoluyla deri kaşıntılarını yatıştırır. Çıbanları ve bağ dokusu ağrılarını tedavi eder.

Öksürük için hazırlanışı:
Ebegümeci çiçeği: 1 avuç
Kekik: yarım avuç
Yabani kekik: yarım avuç
Adaçayı: yarım avuç
Bir litre suda demleme yapılır. Günde iki-dört fincan içilir.

Kullanılım şekli: Gögsü yumuşatır, öksürüğü keser. Mide ve barsakların düzenli çalışmasını sağlar, kabızlığı giderir. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcik iltihablarını giderir. Lapasi, çibanların olgunlaşmasını sağlar. Burun kanamasını durdurur. Diş eti hastalıklarını tedavi eder, mide ağrısını keser.

Bir litre suya onbeş tutam çiçek ya da yirmi tutam yaprak ya da bunların karışımından yirmi tutam atılarak hazırlanan şurup, öksürüğü, nezleyi, bronşiti yatıştırmak için  günde iki-üç fincan içilmelidir.

Yabancı dillerdeki adı: Hubbaz / Malva silvestris / Feuille de mauve / Mallow

Nasıl temin edebilirsiniz: Yurdumuzun her yöresinde kolayca bulunabilir.

Dış Görünüş: Çiçekleri şifali olan, yaprakları da sebze olarak yenilen, kendi kendine yetişen bir ottur. 20-70 cm boyundadır. Yaprakları sarmaldır. Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açar.
Yaprak ve çiçeklerinde fazla miktarda “müsilaj” vardır.
Yaprak ve çiçekleri taze iken kullanılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar