Kategori | Bebeğim

Ebeveynlerin çocuk terbiyesinde en büyük yanlışı

TV çocuk bakıcısı değil

Uzmanlar, ebeveynlerin televizyonu çocuk bakıcısı gibi görmelerinin çok yanlış hareket olduğunu belirtiyorlar. Medyanın aile ilişkileri üzerinde ciddi etkileri var. TV’nin ve İnternet’in tamamen yasaklanması doğru olmaz. Sadece İnternet ve televizyonu düzgün kullanmak gerekir. Çünkü bilimsel ve teknik ilerlemenin yarattığı araçlar ailede ve arkadaşlarla ilişkilerde çok zarar verebilirler. TV tüm gün açık kalıyor ve çocuklar istemese bile oradan gelen ses ve görüntülere maruz kalıyor. Çocukları olumsuz etkileyen çizgi filmleri, savaş, şehir … Çocukların, hatta büyüklerin bile sinirlerine olumsuz etkileyen dizileri çocuklara yasaklamak gerekir. Savaş, terör ve benzeri haberlerden ise çocukları uzak tutmak önerilir.

Çocuklar davranışları izleyerek öğrenirler:

  • Gerçeklerle hayalleri ayıramazlar
  • Yaşanan olayların sebep ve sonuçlarını doğru analiz edemezler.

0-3 yaşında uzun süre TV karşısında kalmanın sonuçları:

  • Konuşma yeteneği düşük oluyor. Bu da gelecekte çocukların okuma yazma ve eğitimli olmasında sıkıntı yaratacak. Derslerini çalışmaya çok isteksiz olurlar
  • Hareketsizlikten aşırı kilo alma
  • Aşırı duygusallık
  • Cinsellikle erken yaşta tanışma
  • Sinirlilik
  • İnsanlarla iletişim kurmaları zorlaşır ve sosyal ortamdan uzaklaşırlar

0-2 yaşındaki çocukları direk televizyon ve İnternet başında bırakmak yanlıştır. TV’de ve bilgisayar başında görüntüler her 5-6 saniyede bir değişir. Bu da hızla değişen görüntü ve sesleri izleyen insanın düşünmekten pasifleşmesine yol açıyor. TV izlerken hem beden hem de akıl tamamen pasiftir. TV’de sürekli olarak değişiklik ve heyecan var. Bu harekete ve hıza alışan beyin için dünya sıkıcı ve anlamsız görünmeye başlar. TV’nin olmadığı ortamlarda bu tür çocuklar çok çabuk sıkılıp başka uğraşlar bulamamaktadırlar. Bu ise onların durmadan şikayet etmelerine neden olur. TV’de şiddet izleyen çocuklar normalde de şiddetin çok yaygın olduğunu düşünürler. Bu da onları aşırı korku, aşırı panik ve gece kabusları, uykusuzluk gibi sorunlara maruz bırakıyor.

Ne yapmak gerekir?
1. 2 yaşına kadar televizyon izletmemek gerekir
2. TV’yi çocuk bakıcısı olarak görmemek gerekir
3. TV karşısında çocuğa yemek yedirmemek gerekir
4. 2 yaşından sonra günde en fazla 1 saat izlemesine müsaade edilebilir
5. İzlediği programlar, hatta çizgi filmlerini iyi seçmek gerekir
6. Yatak odasında televizyon konmamalıdır

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar