Kategori | Egzersiz

Egzersizler ve güvenlik

Dayanıklılık egzersizleri sizi konuşamayacak kadar nefessiz bırakmamalıdır. Aynı zamanda baş dönmesi veya göğüs ağrısı yaratmamalıdır.

Dayanıklılık egzersizlerinden önce ve sonra vücudunuzu ısıtmak ve soğutmak için hafif aktivitelerde bulunun, örneğin hafif yürüyüşler gibi.

Yaşlandıkça vücudunuz susama hissini kaybetmektedir. Bir başka deyişle vücudunuzun su ihtiyacı olabilir ancak kendinizi susamış hissetmeyebilirsiniz. Sizi terletecek aktivitelerde bulunduğunuzda sıvı almayı unutmayın. Buradaki önemli nokta: susadığınızı hissettiğinizde zaten vücudunuz belirli bir oranda su kaybetmiş demektir. Bu durum tüm yıl için geçerli olmakla birlikte asıl su kaybının daha fazla olduğu yaz ayları için geçerlidir. Eğer doktorunuz size aldığınız sıvı miktarını kısıtlı tutmanızı önermişse egzersizlerle birlikte bol miktarda sıvı almaya başlamadan önce doktorunuza danışınız. Konjestif kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları sıklıkla sıvı alınımının kısıtlanmasının gerektiği kronik hastalıklardandır.

Yaşlı kimseler soğuk ve sıcaktan daha fazla etkilenirler. Aşırı durumlarda çok fazla sıcağa maruz kalmak kalp krizine ve çok soğuğa maruz kalmak da hipotermiye neden olabilir. Dış ortamda egzersiz yaptığınız zaman tabakalar halinde giyinmeyi ve gerektiğinde ekleme yapmayı veya çıkarmayı unutmayınız.

Yaralanmaları önlemek için gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmayınız. Örneğin bisiklete bindiğinizde kask takınız. Yürüdüğünüzde veya jogging yaptığınızda bu eylem için yapılmış ayakkabıları kullanınız.

İLERLEME KAYDETMEK

Egzersizlerinizde ilerleme yapmaya karar verdiğinizde ilkin egzersizlerin süresini uzatın ve daha sonra dayanıklılık egzersizlerini zorlaştırın. Örneğin haftalar veya aylar içinde ilkin yürüme sürenizi uzatın ve daha sonra yokuşlu yerlerde yürümeye veya daha hızlı yürümeye geçin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar