Kategori | Genel

Egzersizlere nasıl devam etmeli?

Çoğu yaşlı insan için belirli bir düzene girdikten sonra fizik aktiviteler o kadar büyük bir rahatlama ve mutluluk sağlamaktadır ki egzersizleri sürdürmek herhangi bir sorun olmamaktadır.

Bazıları için ise bu fiziksel aktiviteleri gerçekleştirebilmek için ufak yardımlara gereksinim olmaktadır. Bunlar örneğin herhangi bir yürüyüş için yanınıza bir walkman almak, bir arkadaşla birlikte egzersizlerde bulunmak, egzersiz sonrası kendi kendinize ufak mükafatlar sunmak, örneğin belirli bir miktar yürüdükten sonra herhangi bir yerde oturup çay içmek veya gazete okumak gibi olabilir.

Daha önce anlatılan fiziksel aktivitenin getirdiği yararların elde edilebilmesi için egzersizlerin sürekli ve düzenli olması gerekmektedir. Bunun egzersiziçin de gerektiğinde çeşitli motivasyonlar sağlanmalıdır.

Egzersizlere başladığınız andan itibaren bir skor çetelesi tutmak ve gitgide bu skorlardaki artışı ve düzelmeyi izlemek de çok önemli bir motivasyon kaynağı olabilir.

Ancak egzersiz yapmaya ne kadar niyetli olursanız olun her insan için bu egzersizlere devam edebilmek için zaman zaman çeşitli motivasyonlar gerekmektedir. Bu gibi durumlarda aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

Birine birlikte egzersiz yapmayı önerin ya da birinin size antrenörlük yapmasını önerin.
Dayanıklılık egzersizlerini uygularken müzik dinleyebilirsiniz.
Kendinize bir hedef koyun ve o hedefe ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.
Egzersiz çalışmalarınızı bir randevu gibi ele alın ve günlük ajandanıza işleyin.
Ne yaptığınızı ve gelişmelerinizi kaydedin. Unutmayın ki hızlı ilerleme gösteremeyeceğiniz zamanlar olacaktır.
Tatillerinizi, kötü hava koşullarını ve misafirlerinizi planlayın. Örneğin kötü hava koşullarında ev içinde de egzersiz yapabilmek için bir egzersiz videosu edinebilirsiniz.

KENDİNİ İNANDIRMAK:

Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın raporuna göre aşağıdakileri ele aldığınız takdirde fiziksel aktivitelerde bulunma olasılığı daha fazladır:

  • Egzersizlerin size faydalı olduğunu düşünün.
  • Size zevk veren aktivitelerde bulunun.
  • Aktiviteleri doğru ve güvenli yaptığınızı hissedin.
  • Düzenli olarak aktiviteleri uygulayın.
  • Günlük yaşamınıza kolaylıkla uyarlayabileceğiniz aktiviteleri tercih edin.
  • Size ekonomik ve sosyal sorun yaratmayacak aktiviteler olduğunu hissedin.
  • Aktivitelerin negatif sonuçları (yaralanma, zaman kaybı gibi) az olmalıdır.

Bir başka deyişle başından itibaren başarıya odaklanırsanız aktivitelerinizi sürdürmeniz de o kadar kolay olacaktır. Bunun için başından itibaren gerçekçi beklentiler içinde olmak, egzersizleri doğru ve güvenli uygulamayı öğrenmek ve gelişiminizi kaydetmek yardımcı olacaktır.

EFORUNUZU DEĞERLENDİRELİM

Motivasyon söz konusu olduğunda ilk ay çok önemlidir. Eğer bir ay süreyle fizik aktivitelerinizi artırabilir ve daha sonra da devam edebilirseniz önemli bir kilometre taşını aşabilirsiniz. Bu fizik aktiviteyi düzenli ve yaşam boyu sürecek bir alışkanlık haline getirme yolunda önemli bir işarettir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar