Kategori | Genel

Emzirme Soru – Cevap

SORU: Doğumdan sonraki günlerde göğüslerim çok gergindi ve süt doluydu. Şimdi göğüslerim yumuşadı. Acaba sütüm mü azaldı?
CEVAP: Doğum sonrası sütün yeni başladığı dönemde bebek iyi emme yapamadığı için göğüslerin gergin olması doğaldır. İlerleyen haftalarda bebek yeterli emdiği için göğüsler yumuşamıştır ama anne sütünde herhangi bir azalma söz konusu değildir.

SORU: Sütüm az mı, bebeğim yeterli besleniyor mu ? Çünkü bebeğim çok sık ağlıyor.
CEVAP: Bebekler pek çok nedenle ya da hiçbir neden olmaksızın ağlayabilirler. Bu durumda anne bebeğinin aç olduğunu düşünerek kucağına alır ve emzirir. Anne kucağı ve emme bebek için rahatlatıcıdır ve susar. Ancak bebekler aç olduklar için değil güçlü emme refleksi nedeni ile de emmekten hoşlanırlar. Zaten doğum sonrasında bebeğin sık sık emmesi böylelikle sütün bollaşmasını da sağlar.

SORU: Hasta oldum bu nedenle bebeğimi emzirmeye ara vermem gerekir mi?
CEVAP: Anneler hasta olduklarında bebeklerini emzirmekten çekinirler, ancak bu dönemde ek gıda verilmesi veya sütten tamamen kesilmesi Dr. tarafından önerilmedikçe gerekli değildir. Anneler hasta olduklarında sütlerinin azaldığından yakınırlar. Anne hasta olduğu için sütü azalmış değildir. Bebeğini hasta olduğundan dolayı sık sık emzirmediği için sütü azalmıştır.

SORU: Bebeğim bütün gün göğsümde kalıyor, göğüs uçlarım çok acımaya başladı, emzirmek çok ızdırap veriyor. Ağlayarak emziriyorum.
CEVAP: Büyük bir ihtimalle bebeğinizi emzirirken sadece göğüs ucunuzu bebeğinizin ağzına veriyorsunuz. Bu şekilde sadece göğüs ucu emdiğinde bebek anne göğsünü emzik gibi kullandığı için göğüs ucu sızlar ve acır. Çünkü süt kanalları göğüs ucuna kadar açılmamaktadır dolayısıyla sadece göğüs ucu bebeğin ağzına girdiğinde süt almadan boş emdiği için göğüs ucu tahriş olur. Bebeğinizi emzirirken aerola dediğimiz kahverengi bölümün tamamen bebeğin ağzına girdiğinden emin olmalısınız. Bu şekilde memeyi doğru kapan bebeğin alt dudağı göğüse gömülüdür, yanaklarının dolduğu gözlenir ve emdiği sütü yutma sesi duyulur.

SORU: Göğüslerim çok küçük bebeğimi emzirmeye yeterli sütüm olur mu?
CEVAP: Süt üretimi için göğüslerin ölçüsü önemli değildir. Doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde başlayarak ilk 1 ayda bebek her ağladığında memeye tutarsanız yeterli süt salgılaması sağlanmış olur.

SORU: Bebeğim sol göğsümü emiyor fakat sağ göğsümü emmek istemiyor bu durumda ne yapmam gerekir?
CEVAP: Bebeğinizin emmek istemediği göğsünüzde süt salgılaması daha az olduğu için açken ilk önce o göğsünüzü emzirmeyi deneyiniz. Aç bebek memeye daha çok saldıracağından emme işlemi gerçekleşebilir. Ya da o göğsünüzü emzirirken değişik emzirme pozisyonlarını denemeniz yararlı olabilir. Sonuç alamadığınızda bebeğin emmediği göğsü elektrikli süt pompası ile sağarak hem sütünüzün artışını hem de sağdığınız süt ile bebeğinizin beslenmesini sağlayabilirsiniz

SORU: Bebeğim emmeyi reddediyor, ne yapmam gerekir?
CEVAP: Bebek hasta olmuştur bu nedenle daha güçsüz veya daha isteksiz emer. Bebeğin ağzında pamukçuk vb. çıkmıştır. Bebek birkaç kez emer sonra durur ve ağlar. Tedavisi yapılmalıdır. Annesine doğum esnasında veya daha sonra verilen ilaçlar sedatif etkisi yaptığı için bebek uyuyakalarak ememez. Biberonla beslenme, yalancı emzik kullanma, bebeği tutuş pozisyonunun hatalı olması. Annenin sadece belli saatlerde meme vermeyi tercih ederek emzirmeyi kısıtlaması gibi nedenlerle bebek emmeyi reddedebilir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması gereklidir.

SORU: Sezeryan doğum yaptım. Bugün 3. gün göğüslerim çok doldu, gerginleşti bebeğim ememiyor. Bu durumda ne yapmalıyım?
CEVAP: Sezeryan doğum yapan annelerde 3.- 4. günde süt başlaması doğaldır. Bu durumda birden süt salgısının başlaması ile birlikte göğüsler çok gergin bir hal alır ve bebek ememez. Boşaltılmadığı taktirde süt kanalları açılamaz ve süt göğüste birikir. Anne çok acı duyar, koltuk altlarına sırta vuran ağrılar olur. Bu durumda biran önce elektrikli pompa yardımı ile göğüslerin boşaltılması doğru olur.

SORU: Göğüslerim çok sert, ağrılı , bebeğim emme yaparken hemen memeden ayrılıyor , ağlayarak reddediyor, dolayısıyla emme yapmıyor, ne yapmalıyım, bu durum niye gözlenir?
CEVAP: Öncelikle çok fazla sayıda annede gözlenebilen bir durum olduğunu söylemeliyiz, anne sütünün bebeğin talebinden daha fazla üretildiği koşullarda mevcut durum gözlenir, meme apselemesi de denen bu durum ciddiye alınmalıdır , bebek emmesi öncesinde memeye sıcak kompresler yapılmalı, bebeğin emme yaptığı göğüs ardından pompa ile mutlaka boşaltılmalıdır , apselerin üzerine masaj uygulanması da durumun daha çabuk giderilmesini sağlar.

SORU: Göğüslerim çok sert, ağrılı ve üzerinde yer yer bölgesel kızarıklıklar/ kızarıklık var, aynı zamanda ateşim var ve çok rahatsızım, ne yapmalıyım, niye böyle olmuş olabilir?
CEVAP: Özellikle anne sütü bol üretiliyor ve bebeğin talebi daha az yaratılıyor ise meme önce apselenir ardından da iyi boşaltılmamış memede bu durum yani meme iltihabı ( mastit) gözlenebilir, vakit kaybetmeden anne hekimine görünmeli, böyle bir durumda büyük ihtimalle hekiminin vereceği antibiyotiği kullanacak iken çok iyi bir şekilde , bir elektrikli pompa yardımı ile de memeyi boşaltması esas olacaktır. Bu arada memeye sağım öncesi ve sonrası olarak kompresler yapılacaktır. Bir anne sütü danışmanının yönlendirmeleri ile de meme mevcut durumundan kısa sürede kurtulacaktır.

SORU: Kısa bir süre sonra çalışmaya başlayacağım, bebeğimi anne sütü ile besliyorum ancak çalışmaya başladığımda ek gıda vereceğim , ondan ayrı olduğum saatlerde sağım yapmayı düşündüm ama hiçbir pompanın bebeğim gibi sağım gücüne sahip olabileceğine inanmıyorum, buna çok üzülüyorum, ne yapabilirim, önereceğiniz bir yöntem olur mu?
CEVAP: Unutulmamalıdır ki bugün dünyada pek çok anne çalışma hayatında faaliyettedir ve yine bilinmelidir ki hiçbir koşul bebeği ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslemeye engel teşkil edemez. Çalışan annelerde anne sütü salınımı çok fazla olup özellikle bebeğinin resmini iş yerinde sağım yaptığı yerin karşısına koyan anne çok iyi süt üretmektedir. Evde olduğu süre içinde bu dönemin değerini çok iyi bildiği için motive olmakta sütü de bundan etkilenmektedir, çalışma döneminin kendisine , sütüne sekte vurmayacağına da inanması ile çok mutlu bir emzirme dönemi yaşamaktadır. Yaplması gereken: evde olduğu dönem içinde bebeğin emme arkalarından sağacağı sütleri deep freezde saklayarak ( Anne sütü derin dondurucuda ;-18 santigrat da, 6 ay süre ile saklanabilmektedir) çalıştığı dönemde kullanabilmektedir, bu yüzdendir ki iyi bir elektrikli pompa edinmeli ve doğumun ilk günlerinden itibaren mutlak sağıma da emzirme döneminde yer vermelidir. Ayrca çalışmaya başladığından itibaren kısa süreli sağım yapabilen bir elektrikli pompa ile hiç aksatmadan periyodik aralıklar ile sağım yapmalı ve o gün sağım olduğu sütü ertesi gün bebeğinin beslenmesini oluşturacağını unutmamalıdır. Bu durumda da anne sütü danışmanından alınabilecek bilgiler ile anne ile birlikte sağım ve emzirme yönergeleri tespit edilecektir.

SORU: Bebeğimi kaç saat aralar ile , ne sıklıkta beslemeliyim?
CEVAP: Özellikle ilk ay saat sınırı koymaksızın emzirme yapılmalıdır. Bebek ağladıkça meme vermek , uyandıkça emzirme yapmak anne sütünü sirküle eder ve böylelikle temel doğru atılmış olur. Zaten ilk aydan sonra kendiliğinden emzirme aralığı iki buçuk, üç saat araları ile olacaktır. Emzirme her iki göğüste toplam yirmibeş dakika gibi yapılmalıdır, anne sütünün içeriğinin , içindeki değerlerin aynı zaman aralıkları ile salınmadığı iyi bilinmelidir ve özellikle yağ gibi bebeği besleyen, şişmanlatan kısmın son dakikalarda salındığı düşünülerek emzirme süresi en az yirmi beş dakikaya uzatılmalıdır, bu durumda bebek kısa emme yapar ise mutlaka elektrikli pompa yardımı ile anne sütü sağılmalı ve sağılan sütler bir beslenme sonra bile olsa kullanılmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar