Kategori | Güzellik

En çok kullanılan makyaj malzemesi açıklandı

7-12 Eylül 2012 tarihlerinde online olarak Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi Hitay Yatırım Holding firmalarından DORinsight tarafından “Makyaj Malzemeleri Araştırması” gerçekleştirildi. Yapılan araştırma 74 ilden 583 kadının katılımı ile gerçekleştirildi.

Kadınların en çok kullandığı makyaj malzemesi rimel…

%68 ile katılımcıların en çok kullandığı makyaj malzemesinin rimel olduğu ortaya çıktı. Bunu diğer makyaj malzemelerinden %66 ile göz kalemi, %65 ile ruj takip ediyor. Oje ile dudak kalemi dışında tüm makyaj malzemelerini kullananlar içinde 25-34 yaş arası orta yaş grubunun ağırlığı dikkat çekiyor. Dudak kalemini en az kullanan grup ise 18-24 yaş arası gençler. Yüksek sosyo-ekonomik sınıflara mensup kişiler daha çok makyaj malzemesi kullanıyor. Öte yandan, araştırmaya katılan kadınların %12’si makyaj malzemesi kullanmıyor. Bu oran 25-34 yaş arası grupta %7 iken, 45 yaş ve üzeri grupta %31 olması dikkat çekiyor.

Soru. Kullandığınız makyaj malzemeleri hangileridir?

Soru. Kullandığınız makyaj malzemeleri hangileridir?

Makyaj malzemelerine ayda 55 TL bütçe ayrılıyor…

Araştırmaya göre; makyaj malzemesi kullanan kadınlar makyaj malzemelerine ayda ortalama 55 TL’lik bir bütçe ayırıyor. En çok bütçe ayıranlar 68 TL ile AB sosyo-ekonomik sınıfına mensup kişiler. En az para ayıran kesim ise ayda ortalama 47 TL ile 18-24 yaş arası gençler. Makyaj malzemesi kullanıcılarının 10’da 1’inden fazlası makyaj malzemelerine ayda en az 100 TL’lik bütçe ayırıyor. Buna karşın, makyaj malzemesi kullanıcılarının yaklaşık 3’te 1’inin makyaj malzemelerine ayırdığı bütçe ise 20 TL’nin altında.Kullandığınız makyaj malzemeleri

Makyaj malzemelerinize bir ayda ortalama ne kadar bütçe

Soru. Makyaj malzemelerinize bir ayda ortalama ne kadar bütçe ayırırsınız?

Kadınlar makyaj malzemelerini mağazadan almak istiyor…

Araştırmaya göre makyaj malzemesi kullanan kadınların %75’i makyaj malzemelerini mağazadan almak istiyor. %35’lik bir kesim ise katalogdan seçerek almaktan yana. İnternetten almak isteyenlerin oranı %21, katalogdan satış yapıp ürünlerini indirimli olarak almak isteyenler ise %15 seviyesinde. Katalogdan satış yapıp indirimli ürün almak isteyenler ağırlıklı olarak 18-24 yaş arası gençler. Katalogdan seçerek almak da gençlerin tercihi. Bir başka dikkat çeken ayrıntı ise, ürünleri internetten satın almak isteyenlerin ağırlıklı olarak AB sosyo-ekonomik sınıfına mensup kişiler olması.

bir ayda ortalama ne kadar bütçe

Soru. Makyaj malzemelerinizi nerelerden satın almak istersiniz?

Kadınların yarısı katalogdan makyaj malzemesi satışı yapmak istiyor…

Araştırmaya göre; katılımcılar arasında satış yapmak isteyenler ile istemeyenler yarı yarıya. Katılımcılar içinde katalogdan satış yapmak isteyen ancak bunun için ne yapması gerektiğini bilmeyenlerin oranı %18. %32’lik bir kesim de katalogdan satış yapmaya niyetli ancak bunun için henüz harekete geçmemiş.

Soru. Günümüzde bazı kişiler katalogtan makyaj malzemeleri satışı yapmaktadır. Siz de bu tip bir ek iş yapmak ister misiniz?

Soru. Günümüzde bazı kişiler katalogtan makyaj malzemeleri satışı yapmaktadır. Siz de bu tip bir ek iş yapmak ister misiniz?

Katalogdan satış yapmak istemeyenlerin en büyük gerekçesi zaman kısıtı…

Araştırmaya katalogdan satış yapmak istemeyenlerin %46’sı zamanının olmadığını gerekçe gösteriyor. Bunu %36 ile bu tip işlere yeteneği olmadığını düşünenler takip ediyor. Böyle bir işe ihtiyaç duymayanlar ve bu işi prestijli bulmayanlar ise %14 seviyesinde.

Soru. Neden bu tip bir iş yapmak istemezsiniz?

Soru. Neden bu tip bir iş yapmak istemezsiniz?

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar