Kategori | Sağlık Konuları

Enerji artıran yöntemler nelerdir?

İnsan ilk uyandıktan sonra güne oldukça enerjik bir şekilde başlar. Fakat zaman geçtikçe telefonun bir pil’i gibi düşünecek olursak enerji harcadığımız her vakit enerjimiz yavaş yavaş azalır ve üzerimiz de yorgunluk başlar. Bu yorgunluk bazen tembelliğe dönüşerek hayatımızın akışını olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu öneriler ile gün boyu enerjik bir şekilde olabilir ve hayatınız içerisinde ki çalışma temponuzu daha yükseklere çıkarabilirsiniz. Yapmanız gerekenler aşağıda madde olarak görebilirsiniz.

İşte enerjimizi artıracak durumlar!enerji

1. Gün içinde ve her gün mısır gevreği yiyebilirsiniz. Bu besin enerjiyi artırmak ile birlikte üzerinizde olan stresi de azaltmaktadır.

2. Sabah sıcak su ile duşunuzu aldıktan sonra bir defa da soğuk su ile duş alın. Ancak başınızı soğuk suya getirmemeye çalışın. 4-5 dakika bu işlemi yaptığınız zaman vücudunuz da rahatlama ve zinde hissedeceksiniz.

3. Araştırmalara göre demir eksikliği insanlarda çok fazla yorgunluk ve halsizlik yapmaktadır. Bu yüzden içinde demir maddesi bulunan meyve ve sebze tüketin.

4. Fazlalıkla balık, tavuk, peynir, yumurta yemeye çalışın. Çünkü bu besinler de “Omega-3” bulunmaktadır ve Omega 3 besini de zinde tutmak için önemlidir. Buna ek olarak balık yediğiniz zaman balık vücutta seratonin hormonunu artmasını sağlar, bu da mutluluk hormonunu artması demektir. Daha mutlu olursunuz.

5. Günde 2-3 litre su içebilirsiniz. Su vücudunuz da ki dayanıklılığı artırır, stresi azaltır.

6. Dik durun. Eğri durmak kasların daha hızlı çalışmasına ve buna sebep olarak kasların yorulmasına sebep olur. İnsan eğri durduğu zaman nefes almakta zorluk çekiyor. Dik durulduğu zaman ise oksijen rahatlıkla akciğerlere gitmekte ve kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde vücudumuz içinde olmaktadır.

7. Yapılan araştırmalar neticesin de sevilen müziği dinlemek stresi azaltmaktadır. Stresi azalttığını zaman yorgunluk ile daha kolay savaşabilirsiniz.

8. Sabah uyandıktan sonra ilk işiniz temiz havayı ciğerleriniz de hissetmek olsun. Öyle ki, doğal hava ve güneş ışığı beyni harekete geçiriyor ve rahatla yapıyor.

9. Gün içinde en az 30 dakika da olsa uyumaya özen gösterin. Çünkü uyumak insana olumlu etki vermektedir. Yorgunluğu azaltarak enerjiyi korur. Uyuyamıyorsanız bile en azından gözlerinizi kapatarak 30 dakika boyunca dinlenmeye çalışın.

10. Çok fazla şekerli yiyecekler tüketmeyin. Tatlı yerine daha çok sebze ve meyve tüketin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar