Kategori | Güzellik

Enerji – lifting nedir?

Kırışıklıklara teslim olmayın. Artık, risksiz ve uzun süre etkili bir estetik uygulama ile onları yenmek çok kolay. Enerji – lifting adlı yöntem, hücrelerin yaşamsal enerjisini açığa çıkarmayı hedefliyor. Cildin doğal yapısındakilere benzer maddeler kullanılarak yapılan bu tedavi, cilt yaşlanmasını yavaşlatıyor ve uzun süreli genç görünümü garanti ediyor.

Doğal Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakımı

Uygulamada adım adım

Bu teknik uygulanmadan önce yapılması gereken ilk şey kırışıklıkların durumunu belirlemek için doktor kontrolünden geçmek. Ardından, herbiri 2 – 2.5 saat süreli 5 oturum ile uygulama gerçekleşiyor. Her oturum, 5 etaptan oluşuyor:
• Öncelikle, cilt videomikroskopla inceleniyor. Ardından, dokuları güçlendirecek bir krem ya da ampul uygulanıyor.
• Cilt temizliği yapıldıktan sonra, elle lenf dolaşım masajı uygulanıyor.
• Bunun ardından, derinin gerginleşmesini sağlamak için özel hazırlanmış bir ilaç sürülüyor.
• Dördüncü aşamaya gelindiğinde, kırışıklık problemi olan bölgelere mikroenjeksiyon uygulanıyor. Yani, deri katmanları arasına, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak hazırlanmış bir karışım enjekte ediliyor.
• Son aşamada, deri katmanının içerdiği proteine çok benzeyen bir protein konsantresi içeren biyolojik serum uygulanıyor. Son olarak da, dokuların durumu videomikroskop yardımıyla kontrol ediliyor.

Gözalıcı bir cilt

Bu uygulamanın pekçok avantajı var. İşte bunlardan bazıları:
• Herşeyden önce, enerji – lifting metodu yan etki içermez.
• Uygulama, deri dokusu üzerinde, sadece önceden belirlenmiş noktalarda, arzulanan etkiyi yapar.
• Bu yöntem, başka bakım programlarıyla, örneğin, glikolik asit peelingi ile, birleştirilebilir. Bu tür bir yüzeysel aşındırma, ölü hücreleri temizleyeceği için, kullanılan ürünlerin daha derinlere nüfuz etmesini sağlar. Ayrıca, kolajen enjeksiyonlarının etkisini de kuvvetlendirir.
• Bunların yanında, anında etki etmesi ve sonuçların uzun süre kalıcı olması önemlidir. Çünkü, estetik olmayan kırışık görünümü düzeltmeyi değil, bu sorunun temelindeki deri rahatsızlığını gidermeyi hedefler.

Yumuşak etki

Yıllar geçtikçe vücuttaki kalsiyum miktarının azalması kaçınılmaz. Bunun yanında, kemiklerin zayıflaması ve deri altı yağ katmanının incelmesi de sözkonusu. Sonuçta, cildin esneklik ve diriliği kaybolur. Aynı dönemde, organizma, deride varolan proteinlerin üretimini azaltır. Yani, cilde pürüzsüzlük veren elastin ve kolajen üretimi düşer. Bu yüzden, cilt güçsüz düşüp gevşer; yeniden gergin ve pürüzsüz hale gelmesi imkansızlaşır. İşte bu noktada, Enerji – lifting gibi özel bir uygulama ile dışarıdan müdahale etmek gerekir.

Kolajen ile hiç ilgisi yok!

Bu yöntemde sözkonusu olan kesinlikle bir cilt gerdirme operasyonu değil. Derin kırışıklıkları doldurmaya yarayan kolajen enjeksiyonları ile de bir ilgisi yok. Tam tersine, bu uygulama, üst derinin altındaki hücreleri harekete geçirip elastin sentezi yapmalarını sağlıyor. Böylece, serbest radikaller etkisiz hale getirilip hücre yenilenmesi sağlanıyor. Hücrelere oksijen akışını da düzenleyen enerji – lifting metodu ile cilt gerginleşiyor: Yüz ifadesine etki eden belirgin kırışıklıkların derinliği neredeyse yarı yarıya azalıyor. Bu sırada, kusurlu ve kırışmış bir cildin esas sorumlusu olan daha belirsiz kırışıklıklar da düzeliyor. Sonuç mu? Dokularda olağanüstü esneklik ile derinin, et ve kemiğe tam anlamıyla sarılması. Hepsi bu kadar da değil: Uygulamanın sürdüğü 5 haftanın sonunda, akneden kalma izler, deri sarkmaları, torbalanma ve şişlikler, deri kalınlaşmaları ve estetik gözükmeyen tüm diğer cilt kusurlarında da iyileşme görülüyor.

Kimlere öneriliyor?

Bu estetik uygulamaya başvurmak için yaş sınırı yok. Uygulanması gereken seans sayısı değişse de herkes bunu yaptırabiliyor. Yaşı 45’in üzerindekiler ve cildi erken yaşlanmış, esnekliğini ve gerginliğini yitirmiş olanların yılda 3 kez uygulamaları gerekiyor. Daha genç olanların bu derece yoğun bir tedaviye ihtiyacı yok: Önlerinde, yaşlanma izlerini serum takviyesiyle yok edebilecekleri uzun yıllar var.

12 maddeyle lifting kokteyli

Exoderm adlı bu metod, cilt yaşlanması konusunda uzmanlaşmış İsrailli bir doktor olan Yoram Fintsi tarafından ortaya konmuş; kırışıklık tedavisi gören binlerce hasta üzerinde de denenmiş. Bu da, bir tür kimyasal lifting: yüze, derin kırışıklıkları yok eden, akneden arta kalan izleri ve ilerleyen yaş ile güneşin neden olduğu lekeleri temizleyen bir karışım sürülüyor. Bu karışım tam 12 maddeden oluşuyor. Bunların hepsi de halen tıpta kullanılmakta. Ancak, karışıma girecek oranların çok hassas biçimde saptanması gerekiyor. Bu yüzden, bir uzmana ihtiyaç var: Dozajda hata olması hayalkırıklığı yanında, tehlikeli durumlara da yol açabiliyor. Sonuçlar mı? Gözle görülür bir sonuç elde etmek için, aşağı yukarı 2 ay beklemek gerekiyor. Ama, bu süre sonunda, 15 yıl geriye gitmiş gibi oluyorsunuz.

Asitler zamana karşı

Günümüzde, zamanın olumsuz etkilerine karşı, Alfahidroksiasitlerin kullanımı çok moda. Kısaca AHA olarak adlandırılan, halk arasında “meyve asitleri” olarak bilinen bu asitler, süt, meyveler ve şeker kamışı gibi doğal maddelerden elde ediliyor. Bu karışım, cilt yüzeyinin ölü hücrelerden temizlenmesi işlevini gerçekleştiriyor. Ayrıca, derinin orta tabakasının derinliklerine nüfuz edip bu bölümü kuvvetlendiriyor ve yüzeydeki dokuları da gerginleştiriyor. Ancak, meyve asitlerinin yüksek dozda kullanımı, egzema, soyulma ya da tahrişe neden olabiliyor. Bu yüzden, uygulamalar uzman bir doktorun bilgisi altında gerçekleşmeli.

KIRIŞIKLIKLARA KARŞI 14 BULUŞ

Göz altındaki hafif çizgiler ve dekoltenizdeki kırışıklıkları düzeltmek için neler yapabilirsiniz ? İşte daha pürüzsüz ve diri bir cilt için bazı tavsiyeler :

1- Düz yastıkla uyuyun : Eğer geceleri, içi tıka basa doldurulmuş yuvarlak bir yastık ile uyuyorsanız, kırışıklıkların yüzünüze iyice yerleşmesine neden olursunuz. Bu şekilde uyumaya devam ettiğiniz taktirde çeneniz katlı bir görünüm alır. Uyuduğunuz yastığın düz olması kırışıklıklarınız için idealdir.
2- Parmaklarınızla okşayın : Her sabah, 2 dakika süre ile orta ve yüzük parmağınızı kullanarak masaj yapın. Burundan başlayarak yüz ve boynunuza uygulayacağınız bu masaj cildinizin gerginleşmesini sağlar.
3- Yeterli miktarda iyot alın : Metobolizma ve cilt hücreleri için tiroid hormonu oldukça önemlidir. Eğer yeteri derecede iyot alıyorsanız, cilt hücrelerinizin çalışması ve kendini yenilemesinde bir problem yoktur. Ancak vücudunuzun iyot bakımından fakir kalması cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına yol açar. Özellikle yaşadığınız yerde havadaki iyot oranı düşükse, bol iyot içeren yiyecekler ( örneğin deniz ürünleri ) yiyin ve iyotlu tuz kullanın.
4- Yağ maskesi : Bitkisel yağlardan oluşturulan bu maskeyi, cildinize haftada bir kez uygulamak, kırışıklıklarınızın belirgin şekilde azalmasını sağlayacaktır : Bir tatlı kaşığı buğday özü yağı, avakado yağı, zeytinyağı ve ayçicek yağını bir kabın içinde karıştırın. İçerisine 2 çorba kaşığı bal ekleyin. Bir fırça veya pamuk ile yüz ve boynunuza sürün. Daha sonra ince bir tülbent veya bezi, boyun ve yüzünüzün üzerine yayın. 2 saat süre ile bekletin ve ılık suyla durulayın.
5- Sigara içmeyin : Araştırmalar uzun süre sigara içenlerde, erken kırışıklık oluşma riskinin iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu yüzden derhal sigarayı bırakmalısınız, eğer bunu yapamıyorsanız hergün C ve E vitaminleri almaya dikkat etmelisiniz. Hergün düzenli olarak nemlendiricinizi de kullanmayı ihmal etmeyin.
6- Düzenli uyuyun : Düzenli uyumak, uykunuzu alarak yataktan kalmak, cildinizin canlı ve taze görünmesini için kaçınılmaz kural. Ancak bu arada uyuduğunuz ortamdaki nem oranı da oldukça önemli. Havası kuru bir ortamda uyumak, kırışıklıklarınızın daha belirgin hale gelmesine neden olur. Örneğin yatak odanıza nem arttırıcı bir cihaz yerleştirebilirsiniz.
7- Bitkisel çaylardan faydalanın : Kandil otu içerisindeki silisik asidin cildin elastikiyetini arttırdığını biliyormuydunuz ? Aynı şekilde ıhlamur çayı da kırışmayı geciktirir. Nane çayında bulunan dogğal özlü yağlar ise, cildi temizleyerek kan dolaşımını düzene sokar.
8- Yosunlarla gençleşin : Günümüzde yosun özlerinden yapılan pek çok ürün kozmetik ürünleri satan parfümerilerde bulunuyor. Banyo esnasında bu yosun özlü ürünleri banyo küvetine boşaltın. Yosunların içerisinde bulunan mineral tuzlar ve bazı asit türleri, deri altı hücrelerinin çalışmasının daha aktifleştirerek cildi sıkılaştırır.
9- Güneşten koruyucu kremler kullanın. Güneşin UV adını verilen zararlı ışınları cildinizin ve kırışıklıkların bir numaralı düşmanıdır. Kızgın güneşin altında geçirdiğiniz saatler, pigment üretimini artırarak cildi kurumaya bırakır. Güneşe çıkmadan önce muhakkak cildinizi koruyucu bir kremle kamufle etmeniz gerekiyor.
10- Cildinize kompres uygulayın : Arpa içerisinde çok miktarda, cildi besleyen magnezyum tuzu ve bol miktarda vitamin bulunur. Arpa ile hazırlanan cilt maskesini haftada en az bir kez uygulamak, kırışıklıklarınız için oldukça faydalı olacaktır : Önce cildinizi bir tonikle silerek temizleyin. Daha sonra kobukları soyulmuş 200 gr. arpayı yumuşatana kadar kaynatın. Sonra bir tülbentten geçirerek yüzünüze yayın. 20 dk. kadar bekleyerek etki etmesini sağlayın. Bunu haftada 2 kez tekrarlayabilirsiniz.
11- Buz masajı : 1/4 lt. suyun içerisine 1 bütün limonu sıkın. Daha sonra bunu buzlukta dondurun. Buzla cilde masaj yapmak, kan dolaşımınını hızlandırmanın yanısıra, cilde serinlik ve canlılık kazandırır.
12- Soğuk- sıcak şok : Soğuk- sıcak değişimi deri altı hücreleri üzerinde uyarıcı etki bırakır ve kan dolaşımını hızlandırarak cildin yenilenmesini sağlar. Yüzünüzü önce sıcak su buharına tutun, daha sonra buzluktan çıkardığınız soğuk su ile yıkayın. Soğuk- socak şok sonrası açılan gözeneklerindeki siyah noktaları sıkın, sıkılaştırıcı bir tonikle yüzünüzü sildikten sonra nemlendirici bir kremle nem verin.
13- Bol maden suyu için : Eğer devamlı olarak alkol alıyorsanız, cildinizin zamanından erken yaşlanmasına davetiye veriyorsunuz demektir. Çünkü alkol aldığınız zaman, karaciğer alkolü vücuttan atabilmek için daha fazla vitamin ve sıvı harcar. Bu arada vücudunuz vitaminsiz ve susuz kalır. Alkol alırken bol miktarda maden suyu içerseniz, vücudunuz hem vitamin açısından dengelenir, hem de ihtiyaç duyduğu sıvıyı almış olur.
14- Kas masajı : Sabah akşam dişlerinizi fırçalamak için lavoboya gittiğinizde, ayna karşısında yüzünüze pratik bir masaj uygulayabilirsiniz. İki elinizin baş ve işaret parmaklarını göz altı bölgenize yerleştirin. Önce bastırarak yukarı sonra aşağı doğru hareket ettirin. İçinizden 6’ya kadar sayarak bekleyin. Aralıklarla bu hareketleri 3 dakika devam ettirin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar