Kategori | Erkek Sağlığı

Erkekte Meme Küçültme

Jinekomasti

Jinekomasti, Yunanca kadın gibi memeler anlamına gelmektedir. Bu belki de yanlış adlandırılmış durum her ne kadar pek az konuşulsa bile oldukça sık rastlanılan bir sorundur. Genellikle erkeklerin %40-60’ında bu soruna rastlanıldığı düşünülmektedir. Her iki memede veya tek bir memede görülebilir. Her ne kadar bazı ilaçların ve rahatsızlıkların bu duruma neden olduğu bilinse bile vakaların çoğunluğunda herhangi bir neden saptanamamaktadır.

Görünümlerinden bu nedenle şikayetçi olan erkeklerde meme küçültme yardımcı olabilir. Girişimle memelerden yağ ve meme dokusu alınmakta ve hatta bazen fazla deri de uzaklaştırılmakta böylece daha düz bir görünüm elde edilmektedir.

Jinekomasti için girişim düşünüyorsanız
Burada yazılanlar bu girişimin ne zaman yardımcı olabileceği, nasıl uygulandığı ve ne tür sonuçlar bekleyebileceğiniz hakkında temel bir bilgi verecektir. Burada yazılanlar tüm sorularınıza yanıt veremez, çünkü büyük bir çoğunluğu kişiye özgüdür. Lütfen doktorunuza anlamadığınız konu hakkında sorunuz.

Jinekomasti düzeltimine en uygun adaylar
Bu girişim sağlıklı ve duygusal açıdan dengeli her yaştaki erkekte uygulanabilir.

Şişman kişilerde ameliyattan ilk başta kaçınılarak kilo vermeleri önerilebilir. Aynı zamanda aşırı alkol alan veya uyuşturucu kullanan kişiler de uygun adaylar olarak değerlendirilmemektedir. Hem alkol hem uyuşturucular hem de anabolik steroidler jinekomastiye neden olabilir. Bu nedenle bu kişilere ilkin bu ürünleri kullanmalarına son vermeleri ve memelerinin küçülüp küçülmeyeceğini gözlemlemeleri önerilebilir.

Her cerrahide belirsizlik ve risk vardır
Deneyimi olan bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde sonuçlar genellikle olumludur. Ancak her zaman cerrahiye ilişkin riskler ve bu girişime özgü komplikasyonları taşır.

Girişim sonucunda meme bölgesinde izler kalabilir, memelerde renk değişiklikleri olabilir.

Geçici olarak meme bölgesinde hissizlik olabilir ve bu durum bir yıl kadar sürebilir.

Ameliyatınızın planlanması
Doktorunuzla yapacağınız ilk görüşme çok önemlidir. Doktorunuz tüm tıbbi geçmişinizi bilmek isteyecektir. Doktor memelerinizi muayene edecek ve karaciğer fonksiyonlarında bir azalma olup olmadığı, anabolik steroidler kullanıp kullanmadığınız gibi jinekomasti nedeni olabilecek durumları açığa kavuşturmak isteyecektir. Eğer bu sorunun nedeni olarak herhangi bir durum saptanırsa bu alanla ilgili bir uzmana yönlendirilebileceksinizdir.

Bazen doktor sizden röntgen filmleri veya mammogram isteyebilir. Böylece hem sadece bir meme kanseri riski araştırılmakla kalmaz aynı zamanda meme kitlesinin içeriği hakkında da bilgi edinilmiş olur. Böylece en uygun girişim seçilebilir.

Ameliyatınıza hazırlanmak
Yemeniz, içmeniz, sigara kullanımı, belirli vitamin ve ilaçların alınıp alınmaması ile ilgili olarak doktorunuz size özgü önerilerde bulunacaktır.
Eğer sigara içiyorsanız en azından ameliyattan bir iki hafta öncesinden başlayıp ameliyattan bir iki hafta sonrasına kadar içmemeyi planlamalısınız. Özellikle karın bölgeniz olmak üzere güneşte aşırı kalmaktan kaçınmalısınız ve çok sıkı bir diyet (rejim) uygulamamalısınız. Her iki durum da yara iyileşmesi yeteneğinizi baskılar. Soğuk algınlığı veya herhangi bir tür enfeksiyona yakalanırsanız ameliyatınız büyük bir olasılıkla ertelenecektir.

Ameliyatınız ister hastanede yatarak isterse ayaktan gerçekleştiriliyor olsun ameliyat sonrası sizi eve götürebilecek ve hastaneyi terk ettikten sonraki ilk bir iki gün gerektiğinde size yardımcı olabilecek birine gereksiniminiz olacaktır.

Ameliyatınız nerede gerçekleştirilecek?
Ameliyat genellikle ayaktan tedavi merkezi veya hastanede gerçekleştirilebilir. Girişim genellikle 1,5 saat kadar sürmektedr.

Anestezi türü
Genillikle genel anestezi tercih edilmektedir.

Ameliyat
Eğer asıl meme kitlesine neden olan meme dokusu ise bu kitle kesilerek uzaklaştırılacaktır. Eğer kitlenin çoğunu yağ dokusu oluşturmakta ise o zaman sadece liposuction yeterli olabilir. Kimi durumda hem uzaklaştırma hem de liposuctin birlikte uygulanabilir. Genellikle memebaşı çevresindeki areolanın alt kenarına paralel bir insizyondan girilerek fazla dokular uzaklaştırılır. Daha sonra kesi hattı dikişlerle kapatılır. Pansuman ve elastik bandaj uygulanabilir.

Ameliyat sonrası
İster liposuction ister bistüri ile kesme uygulanmış olsun ameliyat sonrası bir iki gün rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak bu rahatsızlıklar ağızdan verilecek olan ağrı gidericilerle kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

İlk günler ameliyat bölgeleri şiş ve mor olabilir. Bazen kendi kendinize gerçekten ameliyat olup olmadığınızı bile soruyor olabilirsiniz. Şişliğin giderilmesine yardımcı olmak için ilk bir iki hafta sürekli ve daha sonraki haftada geceleri göğüs bölgenize elastik bandaj sarmanız önerilebilir. Her ne kadar şişliğin büyük bölümü ilk haftalarda kaybolacak olsa bile ameliyatın tam sonucu ancak 3 ay veya daha sonra belirebilir.

Bu arada normal yaşantınıza geri dönmek önemlidir. Ameliyat günü ayağa kalkabilirsiniz ve bir iki gün içinde yeniden işinize dönebilirsiniz. Dikişler 1-2 hafta sonra alınacaktır.

Doktorunuz bir iki hafta cinsel aktiviteden ve 3 hafta kadar ağır egzersizlerden kaçınmanızı önerebilir. En azından 4 hafta süre ile göğüs bölgenize herhangi bir vurma ve çarpmadan kaçınmalısınız. Bu nedenle de sportif aktivitelerinizi ve iş hayatınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekebilir.

Ameliyat izlerinin en az 6 ay süre ile güneşe maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Güneş ışığı nedbe dokusunu koyulaştırarak kalıcı lekeler oluşmasına neden olabilir. Eğer güneş ışığından kaçınmak mümkün değilse o zaman güneş kremleri kullanmalısınız.

Yeni görünümünüz
Jinekomasti ameliyatı, görünümünüzü ve kendinize güveninizi artırabilir ancak sizi hayalinizdeki ideale yaklaştırmayabilir.

Ameliyatın sonuçları kalıcıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar