Kategori | Sağlık Konuları

Estetik burun cerrahisi

Estetik burun cerrahisi yani rinoplasti burnunuzun dış görünüşü ile ilgili olduğu kadar burnunuzun içi ile yani fonksiyonu ile de ilgilidir.

Burun ucunuz top gibi mi veya burun delikleriniz çok mu geniş? Burun sırtınızda kemer mi var? Nefes almakta zorlanıyor musunuz? Bu girişimin amacı hem burnunuzun şeklini düzeltmek hem de aynı zamanda nefes alma sorunlarınızı en aza indirmektir.

Nefes almanız kısmen burnunuzun iç anatomik yapısına bağlıdır. Burada rol oynayan anatomik yapılar burun içini sağ ve sol olmak üzere iki ayrı odaya ayıran septum ve her iki burun odacığının yan duvarlarında bulunan konkalardır. Doktorunuz burnunuzun içini de muayene edecek ve septumunuzda herhangi bir eğrilik veya konkalarda herhangi bir normal dışı oluşum olup olmadığını ve bu yapılara müdahale ederek nefes alma sorununuzun giderilip giderilemeyeceğini bildiricektir. Daha önceden geçirilmiş yaralanmalar, allerjiler, kalıtım, duygusal durum ve mevsimsel değişiklikler de nefes almanızı etkileyebilir.

Rinoplasti ameliyatında doktorunuzun estetik anlayışı, burnun anatomisi ve fizyolojisini bilmesi ve teknik yetenekleri ne kadar önem taşıyorsa bir o kadar önemli olan da burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın şekli, kalınlığı, burun derinizin kalınlığı ve kalitesi ile yüz özellikleriniz, yaşınız ve kalıtımsal özelliklerinizdir.

Rinoplastiye En Uygun Adaylar
Rinoplastiye en uygun adaylar, görünümlerinde mükemmellik değil iyileştirme arayan kişilerdir. Fiziksel olarak sağlıklı, psikolojik olarak dengeli ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz iyi bir aday olabilirsiniz.

Rinoplasti estetik hedeflere ulaşmak ya da rekonstrüktif amaçla doğumsal anormallikleri veya nefes alma problemlerini düzeltmek için uygulanabilir.

Yaş da önemli bir kriter olabilir. Çoğu cerrah, kızlarda 14-15 ve erkeklerde biraz daha geç olmak üzere gençlerde gelişimlerini tamamlayana dek ameliyatı tercih etmemektedir.

Gençlerin sosyal ve duygusal uyumlarını da değerlendirmeye katıp ebeveynlerinin değil kendilerinin ne istediği saptanmalıdır.

Ameliyat
Rinoplasti genellikle 1-2 saat sürer. Ameliyat sırasında burun derisi altındaki destek doku olan kemik ve kıkırdaktan ayrılır. Kemik ve kıkırdağa istenilen şekil verilir. Şekillendirme türü, probleminiz ve doktorunuzun seçimine bağlıdır. Son olarak deri yeniden örtülür.

Çoğu plastik cerrah, burun delikleri içinden insizyon yapmayı yeğlemektedirler. Bazıları özellikle zor vakalarda açık girişimi tercih ederek burun deliklerini birbirinden ayıran dikine doku olan columella’da küçük bir insizyon yapmaktadırlar.

Ameliyat tamamlandığında burnunuzun yeni şeklini korumasından çok dış etkenlerden korumaya yardımcı olmak için alçı uygulanır. Her iki hava yolunu birbirinden ayıran duvar olan septumu sabitleştirmek için burun deliklerinize tamponlar veya yumuşak plastik alçılar yerleştirilebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar