Kategori | Cilt Bakımı

Evde Cilt Bakımı

Evde cilt bakımı

Yoğun yaşam tempomuz bizi yorup, yıprattığı gibi cildimizi de bakıma ihtiyaç duyar hale getirir. Her cildin hassasiyet noktaları farklıdır. Evde yapacağımız cilt maskeleri ile günün getirdiği yorgunlukları atabiliriz. Evde cilt bakımı olur mu, diyorsanız… Elbette olur, yeter ki siz vakit ayırmak isteyin.

Cilt tiplerini kuru ve yağlı ciltler olarak ikiye ayırabiliriz. Kuru ciltlerde yağ yok denecek kadar azdır. Bu tip ciltler yıkandıktan sonra kurur, gerilirler. Kırışma ihtimali en yüksek cilt tipidir. Cilt yüzeyinin aşırı kuru ve pütürlü olması, cildi bakterilere karşı koruyan asit mantonun dengesini bozar. Bu nedenle kuru ciltler diğer cilt tiplerine göre oldukça hassastırlar. Yağlı ciltler ise, hem soluk hem de parlak görünürler. Gözenekleri çok geniş olduğu için genellikle siyah nokta sorunu yaşarlar. Yağlı ciltleri de tıpkı kuru ciltler gibi nemsiz bırakmamak gerekir.

Evde cilt bakımı uygularken ilk önce rutin sabah ve akşam bakımınızı yapıyor olmanız gerekir. Yoksa sadece haftada bir yaptığınız maskeler etkili olmaz. Sabah kalkar kalkmaz yüzünüzü yıkamalısınız. Sabun cildi kuruttuğu için cilt tipinize uygun bir yüz yıkama ürünü kullanmanızı tavsiye ederim. Daha sonra cildi tonikle silmeniz sonrasında da nemlendirici bir krem sürmeniz sabah bakımınız için yeterlidir. Akşam da yine buna benzer olarak, makyajınızı temizledikten sonra, yüz temizleme ürününüz ile yüzünüzü yıkayıp, tonikle yüzünüzü silmeniz ve gece için uygun nemlendiricinizi sürmeniz yeterli olacaktır.

Cilt maskeleri, bitkilerin şifa verici özelliklerini kullanarak cilde yapılan uygulamalardır Kozmetik ürünlerine çok fazla para vermeden evde hazırlayacağınız size uygun bir maske, tamamen doğal ürünlerle hazırlanacağı için içinizin rahat etmesini de sağlayacaktır.

Evde cilt bakımı yaparken maske nasıl uygulanır?

  • Evin içinde kendinize sessiz, sakin bir yer belirleyin. Mümkünse yalnız olmayı tercih edin.
  • Saçınıza bant takın.
  • Makyajınızı tümüyle çıkarın.
  • Cildinizi pamuk yardımıyla dinlenmiş su, bitkisel çaylar ya da temizleme ürünleri ile temizleyin.
  • Masajla ya da mimiklerinizi olabildiğince çeşitli şekillere getirerek kaslarınızı gevşetin.
  • Yüzünüzü 1-2 dakika kaynamış su buharına tutun.
  • 2 dakika sıcak su kompresi uygulayın. Maskenizin daha iyi etki göstermesi için gereklidir, gözenekleri açar.
  • Maskeyi parmaklarınız ya da bir pamuk yardımıyla göz çevresi hariç uygulayın. Meyve ve yumurta maskeleri çok sıvı olduğundan birkaç dakika kuruması beklenir. Daha sonra ikinci kat uygulamasına geçilir.
  • Maskeyi uyguladıktan sonra kıpırdamadan maske süresinin dolmasını bekleyin.
  • Maskeyi alından aşağıya doğru çıkartmaya başlayın. Gözlerinize çok dikkat edin. Hafif meyve maskeleri pamuk yardımıyla kolayca çıkarken kil maskeyi ilk önce yumuşatmak gerekir.

Şimdi de size iki tene evde hemen uygulayabileceğiniz maske tarifi:

Yağlı Ciltler için

Salatalık Maskesi: salatalık içinde en çok su bulunan sebzelerden biridir. Kolay enzimlenebildiği için maskelerde de sık sık kullanılır.

Bu maskesi hazırlamak için gerekli malzemeler:

1 adet salatalık

1 yumurta

2 tatlı kaşığı elma sirkesi

2 tatlı kaşığı Susam yağı

Salatalık soyulur. 5 parçaya bölünür ve mikserle püre haline getirilir. İçerisine elma sirkesi, susam yağı ve yumurtanın sadece sarısı eklenir. Mikserle iyice çırpılır.

Karışım krem halini alınca yüz, boyun, dekolte, kol gibi yerlerinize sürün. İki kat sürdükten sonra 45 dakika bu halde bekleyin. Süre dolunca cildinizi temizleyin.

Kuru ciltler için:

Bu maskeyi hazırlamak için gerekli malzemeler:

1 yumurta sarısı

1 çay kaşığı tuzsuz tereyağı

1 kaşık bal

1 kaşık süt

Tüm malzeme iyice birbirine karıştırılır. Karıştırma işlemi bittikten sonra göz çevresine değdirilmeden tüm yüze sürülür. 20 dakika beklenir. Sonra ilk önce ılık daha sonra soğuk suyla maske yıkanarak çıkarılır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar