Kategori | Genel

Evinizdeki Öksürük Nedenleri

Eğer evden çıktıktan birkaç saat sonra belirtiler hafifliyor ve döndüğünüzde yeniden başlıyorsa evinizdeki havada tahriş edici maddeler bulunduğundan kuşkulanın.

Ev içindeki havanın kalitesini değerlendirmek için aşağıdakileri kontrol edin:

Evde yakıtlardan çıkan gazlar: Doğalgaz, gaz yağı, odun, kömür, tüp gaz gibi evlerde bulunan yakıtların kullanımı sonucunda yeterli havalandırma sağlanmadığında havayı kirleten gazlar oluşur. Bunların arasında en tehlikeli olanı karbon-monoksit gazıdır. Evinizdeki ısıtma sistemini, şofben, termosifon gibi gazla çalışan aygıtları ve bacalarını en az yılda bir defa kontrolden geçirin.

Sigara dumanı: Sigara, pipo ve puronun akciğerlere olan zararı ve akciğer kanseri ile olan bağlantısı artık herkesçe biliniyor. Sigara içmeseniz bile çevrenizde sigara içenlerin bulunduğu kapalı bir mekanda yaşamanız, hiç sigara içilmeyen bir yerde bulunan kişilere göre akciğer kanseri riskinizi % 30 artırıyor.

Evdeki kimyasal maddeler: Klorlu çamaşır suları, amonyak vb gibi uçucu maddeler içeren temizlik solüsyonlarından, çözücü solüsyonlardan ve boya kutularından zehirli gazlar çıkabilir. Bunları havadar bir yerde saklayın.

Toz ve nem: Toz böcekleri (ev tozunda bulunan mikroskobik canlılar) teknik anlamda kirletici değildir ama bunlar nem ile birlikte şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Evinizi toz böceklerinden arındırmak için sık sık elektrik süpürgesiyle temizlik yapın ve düzenli olarak eşyaların tozunu alın.

Dekorasyon: Yeni döşenen halılar ve yeni boyanan duvarlardan tahriş edici gazlar çıkabilir. Halıyı döşemeden önce rulosunu açarak havadar bir yerde tutun. Halı döşeme ve boya gibi işlerden sonra odayı birkaç gün havalandırın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar