Kategori | Sağlık Bilgileri

Sevgilimin Ağzı Kokuyor! Ne Yapmalıyım ?

Geçmişte de günümüzde de insanların kronik sorunlarından biri  olan ağız kokusu..

Kendi ağız kokumuza çözümler üretebiliriz, peki ağzı kokan sevdiğimiz biriyse ?

Ağız kokusunu önlemek için; ağız temizliğine özen gösterebilir ya da önlemler alabilirsiniz. Ancak erkek veya kız arkadaşınızın, eşinizin, patronunuzun ya da iş arkadaşlarınızın ağzı kokuyorsa ?  Bu durumda neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Uzman Diş Doktoru Özlem Acar bizlere  bu durumlarda  yardımcı olabilecek birkaç öneride bulunuyor;

Karşınızdaki kişinin ağzında koku hissettiğiniz zaman  kişiye naneli bir sakız çiğnemesini önerebilirsiniz. Ona bu durumu belirtmeden kokuyu önlemek istiyorsanız; önce kendiniz bir tane alın ve daha sonra ona verin.
İçilebilecek bir şey önerebilirsiniz. Çoğu zaman bu kokuların sebebi ağız kuruluğu olabiliyor. Kişinin içtiği herhangi bir sıvı  ağzındaki kuruluğun geçmesini sağlayabilir.
Ağız bakımının ne kadar önemli olduğundan söz edin. Bazı insanlar ağız bakımlarına özen göstermeyebilirler. Bu bakımsızlık onların ağızlarında bir koku oluşmasına sebep olabilir. Günlük ağız ve diş bakımı; günde iki defa diş fırçalama, diş ipi ve ağız gargarası kullanımı şeklinde olmalıdır.
Birey uzun zamandan beri süregelen bir ağız kokusuna sahipse, diş doktoruna gitmesi konusunda öneride bulunun. Dişlerdeki bir çürükler veya  dişlerde biriken plaklar ağız kokusuna yol açan önemli etkenlerdendir. Bu durumda ise diş doktoruna gidip tedavi olmak dışında hiçbir uygulama ağız kokusunu gidermez.
Ağız kokularının tek sebebi diş bakımına özen göstermemek değildir. Bazen dişleriniz ya da yediklerinizin dışında bir nedenle de ağzınız kokabilir. Ağız kokusu sinüzit, boğaz enfeksiyonu, sindirim sistemi ( mide ) problemleri gibi herhangi bir rahatsızlığın da habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda bireyin daha teferruatlı  bir tedavi sürecinden geçmesi gerekebilir.

Bu ve buna benzer  pratik yöntemlerin  kısa vadeli bir çözüm yarattığını belirten Acar, sadece ağzınızın kokmaması için değil aynı zamanda sağlıklı dişler içinde altı ayda bir düzenli olarak diş hekimi ziyaretlerinin ihmal edilmeden yapılması gerektiğini söylüyor. Böylece daha kolay bir tedavi yöntemi ile daha ciddi bir sorun ile karşılaşmadan rahatsızlığınızın giderilebileceğini söyleyen Acar, her hastalıkta olduğu gibi diş tedavilerinde de erken teşhisin önemini vurguluyor.

Ağız ve diş sağlığınıza dikkat edin.
Sağlıklı dişler mutlu gülüşler için Özde.Org’dan ayrılmayın :)

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar