Kategori | Hamilelik

Fetüs Hakkındaki Gerçekler

Henüz rahminizdeyken ona bir bebek muamelesi yapmıyor olabilirsiniz. Fakat bir fetüsün yeni doğandan pek de farkı olmadığını biliyor muydunuz?

Anne Karnındaki Fetüs

Fetüs Gelişimi – Fetüs Dönemleri

Hamileliğinizin ilk aylarından itibaren rahminizde oluşan canlının ki biz buna bebek diyoruz, hareketleri tıpkı bir yeni doğan gibidir.  Siz ona bebek muamelesi yapmasanız bile aslında onun bir bebekten farkı yok!

O uyur, hareket eder, sesleri dinler üstelik düşünceleri ve bir hafızası vardır. Tıpkı yeni doğanlar gibi fetüslerde vakitlerinin çoğunu uyuyarak geçiriyorlar.  Hamileliğinizin 32. haftasında uyuklama hali % 90-95’leri buluyor.  Bu saatler bazen derin uykuda geçiyor bazen de bebeğin beyni henüz gelişmiş olmadığından istemsiz bir şekilde uyumakla sonuçlanıyor.

Doğuma yaklaşırken, bebeğinizin uyuma oranı %85’lere kadar düşer. Tıpkı yeni doğan bir bebeğin uyuma süresi kadar.  Bazı bilim adamlarına göre, fetüsler uyurken rüya da görebiliyor.  Yapılan araştırmalara göre fetüsler de tıpkı yeni doğanlar gibi anne karnındaymış gibi rüyalar görüyorlar.

 

Hareket Halinde

Hamileliğinizin 9. haftasında bebeğinizin ilk hareketlerini yapmaya başlar.  Birkaç hafta boyunca bu hareketleri hissedemeyecek olsanız bile ultrason aleti ile rahatça görebilirsiniz.  Hamileliğinizin 13. haftasında, emme kasları tam olarak gelişmese de baş parmağı emmeye başlar.  İlk kas hareketleri istemsiz olan bebeğiniz 16 haftalık olduğunda artık bu hareketleri istemli ve bilinçli şekilde yapmaya başlar.

Bu dönemden sonra ister uyanıkken ister uyurken olsun, bebeğiniz her saat ortalama 50 kez hareket eder; kafasını oynatır, vücudunuz esnetir, ayaklarına ve bacaklarına dokunur.

Size enteresan gelebilir fakat bebeğiniz keşfetmek için rahim duvarınızı yalar.  Ayrıca fetüsler annenin davranışına göre tepki verir ve hareket ederler. Örneğin, bebeğini ultrason cihazında gören bir anne gülmeye başlar, anne güldükçe bebek aşağı yukarı hareket eder…

 

Öğrenme ve Hafıza

Hissetme, görme, duyma yetileriyle birlikte öğrenme ve hafıza becerisi de gelişir. Anne karnındayken duyduğu seslere tepki veren fetüs, aynı sesi bir kaç kere duyduğunda artık onu tanır, hafızasına alır ve tekrar duyduğunda tepki vermez.

Bir fetüs için en bilindik ve güvenilir ses annesinin sesidir.  Onun sesini başkalarından ayırabilir ve bu onu sakinleştirebilir.

Ona hikayeler okumak, şarkı söylemek ve cilveleşmek için doğmasını beklemeyin.

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre; eğer bebeğinize anne karnındayken hikayeler okuyorsanız, bebeğiniz doğumdan sonra da bu hikayeleri okumanızı isteyecektir. Çünkü o hikayeyi tanır ve bilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

1 Yorum to “Fetüs Hakkındaki Gerçekler”

  1. Xman dedi ki:

    Anne rahmine düştüğü andan itibaren bence bizim gibi bir insandır fetüs..

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar