Kategori | Cinsel Sağlık

Frengi Tüm Dünyada Giderek Yayılıyor

Tıptaki adı sifiliz olan frengi hastalığı, antibiyotik öncesi çağlarda çok kişinin hayatını kaybetmesine ve daha da çok kişinin sakat kalmasına yol açan bir hastalıktır. Spiroket adı verilen bakterilerle ve özellikle cinsel yaşamla bulaşan sifiliz, ileri devrelerinde körlük, beyin ve kalp hastalıkları gibi sakatlık yaratan sorunlara yol açabildiği gibi ölüm nedeni de olabiliyor.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülke yoğun mücadeler vererek bu hastalığın yaygınlığını ortadan kaldırmıştı. Ne var ki tıbbın bu denli geliştiği bir dönemde bu hastalık yeniden salgınlar yapma eğilimine giriyor. Ülkemizde bunun nedeni kontrolsuz fuhuşun yaygınlaşması olarak düşünülüyor. Aralarında Amerika Birleşik Devletlerinin de yer aldığı gelişmiş ülkelerde de yaygınlık çok fazla. Eşcinsel ilişikler bunun yayılmasında önemli roller oynuyor.

Hastalık sosyal ve ekonomik olarak geri kalmış topluluklar arasında da çok yaygın. Eğitim düzeyinin düşüklüğü, korunma yolları konusunda bilinçli olmayı engellediği gibi ekonomik sıkıntılar da zamanında ve uygun tedaviyi güçleştiriyor. Hastalığın erken dönemlerinde tedavisi mümkün, ancak her hastalıkta olduğu gibi korunma çok önemli. Korunmada en önemli yol, cinsel eşi seçerken dikkatli olmak ve ilişki sırasında koruyucu kullanmaktan geçiyor.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar