Kategori | Bebeğim

Gastroenterit

Gastroenterit bir çocuk hastalığıdır ve genel olarak beş yaşından küçük çocuklarda sık sık rastlanıyor. Bu özellikle kreşe giden çocuklarda görülen bir hastalıktır. Genel olarak kış zamanları çocukları kreşe giden annelerin dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalığa beş yaşından küçük çocukların yakalanmasının nedeniyse onların bağışıklık sistemlerinin daha iyi şekilde olgunlaşmamasıdır.

Bu hastalığın genel nedeni virüslerdir. Bu virüsler adenovirüs ve rotavirüstür. Onların sentomları, genellikle çocukta enfeksiyondan 5 – 6 gün sonra ortaya çıkar ve bu belirtiler bunlardır: ishal, karın ağrısı ve 3 ve 8 gün arasında bir süre için kusma.

Gastroenterit viral bir hastalıktır olduğundan belirtiler birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolup gider. Bu hastalık hiç bir tedavi gerektirmez ve izleri de kalmaz. Bu hastalığa yakalanan çocuklar yorgun ve halsiz olurlar. Aynı zamanda iştahları kesilir. Bu hastalık zamanı annelerin yapması gereken başlıca şey çocuğu iyi bir şekilde nemlendirmektir. Çünkü çocuk ishal ve kusma ile vücudundaki sıvının büyük miktarını kaybediyor. Çay, meyve suyu, kahve ve benzeri maddeler belirtileri yeniden uyandırabilir. Bu nedenle bu gibi içecekleri asla çocuğunuza hastalık döneminde vermeyin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar