Kategori | Hamilelik

Gebelikte Bacak Problemleri

Gebeyseniz, bacaklarınızın işi çok zor demektir!

Vücudumuzdaki dolaşım sisteminin görevi çok zordur. Günde yaklaşık 4500 litre “kullanılmış” kan düzenli olarak kalbe geri döner, buradan da akciğere gelerek taze oksijen ile zenginleştirilir. Sürekli olarak yüründüğü için de toplardamarlara çok ağır görevler düşer. Gebelik esnasında bu görev daha da zorlaşır. Anne karnında gelişen bebek beslenmek zorunda olduğu için, bir litre civarında fazladan kan oluşur. Hamilelik hormonu olan progestron, doğuma kadar rahimdeki adalelerin dinlenmesinde yardımcıdır. Fakat bu durum kan damarı adalelerini gevşetir.

Ayrıca artık kanda daha çok miktarda, bir dişilik hormonu olan östrojen bulunur. Östrojen, bağ dokusunun daha esnek olmasını sağlar. Böylece çocuğa daha fazla yer açılmış olur ve doğum da kolaylaştırılmış olur. Ama buna karşın, adalelerin duvarları da gevşer ve güç kaybeder. Kan, kalbe geri giden yolda, bacaklarda daha kolay toplanır. Kan, bacaklara çöktüğü için de, anne adayları gün içerisinde daha fazla yoruluyorlar hissine kapılırlar. Baldırlar karıncalanır. Gebeler, gece yarısı baldırlarına giren bir kramp yüzünden uyanırlar. Hatta ayaklar bile artık şişer ve bu yüzden daha çok genişler ve büyür.

Varisleri önlemenin de yöntemleri var

Doğumdan önceki haftalarda, bebek özellikleri basendeki büyük toplardamarlara basınç yapar ve böylece kanın geri akmasını engeller. Bu yüzden gebelik, kadınlarda varislerin oluşmasındaki anarisk faktörüdür. Ancak bu çilelere son vermenin de çareleri vardır. Anne adayları bu tür ağrılardan kurtulmak için çok şey yapabilirler, ayrıca bacak ve ayaklarına daha fazla bakım uygulayabilir, toplardamar şikayetlerinden de kurtulabilirler. Gebe kadınlar şunu bilmelidir ki, gebelik sırasında belirginleşen damarlar, bebeğin doğumundan sonra kısmen yok olurlar. Doktorlar, toplardamar şikayetleriyle gebe kalan kadınlarda oluşabilecek başka şikayetlere çok dikkat ederler. Bu durumda doktorlar, zararı olmayan serinletici merhemler veya ilaçlar önerirler. Ağrıyan varislerin yok edilebilmesi için uygulanacak ameliyatlar, ancak bebek doğduktan sonra gündeme gelir. Varolan toplardamar problemlerinin önlenmesi için de bir takım yollar vardır.

Sorunlu damarlara neler iyi gelir?

Aşırı sıcaklık (çok fazla güneş, sauna veya çok sıcak banyolar) toplardamarları daha da belirginleştirir ve ayrıca kan dolaşımını yavaşlatır. Aynı sebepten dolayı, anne adayları elektrikli battaniyelerden ve ayaklarını ısıtmak için sıcak su torbalarından kaçınmalıdırlar.

Ne kadar iyi gelirse gelsin, gebe kadınlar bacaklarına fırça ile masaj yapmamalıdırlar, çünkü varislerin oluşmasına yol açan mavi-kırmızı renkteki damarların iyice belirginleşmesine sebep olurlar.

Güzel bacaklar ve sağlıklı toplardamarlar için yapılacak en iyi işlem, özellikle bacak kasları üzerine bol harekettir. Her türlü hareket, ister yürüyüş, ister bisiklete binmek olsun, kan dolaşımını destekler. Çünkü baldırdaki kaslar, her harekette toplardamarı sıkıştırır ve böylece kanı kalbe doğru geri pompalanmasına yardımcı olur.

Düz, sağlam ayakkabılar ve elastik çoraplar da (ekstra geniş lastikli), adale ve toplardamarı destekler. Dar çizmeler ise, çok fazla sıcak tutar. Bu yüzden, dışardan uygulanan basınç sayesinde kan, bacaklarda birikir ve ayaklar şişer.

Gebe kadınların uygulayabileceği en iyi spor ise yüzmedir. Böylece bacaklar da rahatlar. Baldırlara aşağıdan yukarı doğru yapılacak soğuk su tatbikatı hem ferahlık verir, hem de varisleri oluşmasını engeller. Nefes egzersizlerini ve fiziksel egzersizleri düzenli yapmak, nefes kapasitenizi arttıracak, kanınıza oksijen yükleyecek ve dolaşımın sirkulasyonunu arttırarak bacak damarlarında kan göllenmesi önleyecektir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar