Kategori | Hamilelik

Gebelikte Kilo Artışı

gebelikte kilo artışı

gebelikte kilo artışı

Gebelikte normal kilo artışı tartışma konusudur. Bir yanda 6,5 kilogram üst sınır kabul edilirken, diğer yanda 9 kilogram’lık bir artışın normal olduğu ileri sürülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda zayıflama rejimi yapmayan kadınlarda ortalama ağırlık artışının 12,5 kg
olduğu ortaya çıkmıştır. Ve yine ortalama olarak doğan bebeğin 3400 gram, dölyatağı sıvısının 850 gram, plasentanın 670 gram olduğunu ve dölyatağında 900 gram, göğüslerinde 450 gram, kan miktarında 1.300 gram ve hücreler arası sıvıda 1.200 gramlık bir artış olduğunu göz önüne alırsak geriye 3.750 gramlık bir fazlalık kalır.

Görülüyor ki, ortalama miktar tespit edip, ona uymalarını sağlamak kimi zaman çok zordur, kimi zaman da gebeliğin sağlıklı seyri açısından sakıncalıdır. Fakat güçsüzlük yaratacak derecede zayıflık ya da doğumu zorlaştıracak derecede aşırı şişmanlık, gebelik dışı durumlarda olduğu gibi gebelikte de zararlıdır. Özellikle hücreler arası sıvının aşırı derecede artmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu sıvı fazlası ödeme yol açıp hareket etmeyi zorlaştırır ve zaten gebelik öncesine göre %30 daha fazla çalışan kalbe aşırı yük bindirir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar