Kategori | Hamilelik

Gebelikte Rahatsızlıklar

gebelik döneminde rahatsızlık ve hastalıklar

gebelikte rahatsızlıklar

Anne adayının geçirmiş olduğu hastalıklar veya doğuştan bozukluklar, gebelik sırasında bir takım risklere neden olabilir. Tıbben sakıncalar taşıyan bir başka durum da yaşlılıktır. İlerleyen yaşla birlikte insan vücudundaki dokuların esnekliği oldukça azalır. Bu, dölyolu ve perine bölgesi için de geçerlidir; bu alanlardaki yırtıklar daha çok 35 yaş ve üstündeki kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Ancak bu riskin yaşa olduğu kadar vücudun genel hamlığına ya da esnekliğine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Spor yapan 35 yaşındaki bir kadının organlarının, sporla uğraşmayan 22 yaşındaki bir kadının vücudundan daha az esnek olması için bir neden yoktur, yani birinin gebeliği diğenininkinden daha az ya da çok rizikolu değildir. Hatta psikolojik açıdan yaşça ileride olan kadının doğuma ve bir çocuk sahibi olmaya daha hazırlıklı olduğu öne sürülmektedir.

Yumurtalıkların yetersiz çalışıyor olması, genellikle gebeliğin 13. haftasından önce bir düşüğe yol açabilir. Çünkü bu aşamadan sonra gerekli hormonların üretilmesi işlemini, plasentanın üstlenmeyi sürdürmesi mümkün olmamaktadır.

Kalp rahatsızlıkları, gebelikte aşırı kilo alma, yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve karaciğer bozuklukları doğum açısından belirli tehlikeler yaratırlar. Şeker hastalarına özgü bir gebelik hastalığı, damarların çok daralmasından dolayı ceninin besinsiz kalması, yani plasenta yetersizliğidir.

Kansızlık da ceninin kötü beslenmesine, yeterli oksijen almamasına neden olabilir. Hemoglobin miktarının % 8 gramın altına düştüğü hallerde mutlaka kan transfüzyonu gerekli olur. Akciğer hastalarında bebeğe yeterince oksijen sağlayamama tehlikesi bulunur. Frengi ve toksoplasmozis gibi bazı mikrobik hastalıklarda ise erken doğum ve ceninde sakatlıklar oluşması tehlikesi vardır.

Ayrıca gebelik sırasında görülebilecek çeşitli kanamalar ve karnın alt kısmındaki ağrılar, dış gebelik, ceninin anormal oluşumu, appendiks iltihaplanması ya da dölyatağı yetersizliği gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilecek durumlardan kaynaklanabilir. Bu yüzden gebelik sırasında düzenli olarak doktora görünmek hem anne hem de bebek açısından önemlidir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar