Kategori | Genel

Gelinlik bakımı

Üzerinize patlayan şampanya, eğer kış ise çamur lekeleri, yaz ise çimen lekeleri, heyecanla kestiğiniz pasta’dan dökülen pasta lekeleri, makyaj malzemeleri lekeleri, vb. lekeler, sakın bu güzel gecenizi mahvetmesin… Tüm bu lekelerin sizi korkutmasına hiç gerek yok, tek yapacağınız, güvendiğiniz bir kuru temizleyiciye gitmeniz. Sabırlı olup 1-2 gün sonra temizleyiciden alacağınız gelinliğiniz, artık uzun yıllar “temiz” olarak saklanmaya hazırdır.

Beyaz kumaşlara sarıp, özel bir kutuda saklanması en doğru olanıdır. Kutu özenle seçilmelidir. Hiç bir yerine toplu veya çengelli iğne koymamalısınız. Zaman içinde iz yapar ve düzeltilmesi adeta imkansızdır. Gelinliğinizi yerleştirdiğiniz kutunun hangi odaya konması gerektiği de çok önemlidir. Oda rutubet almamalıdır. Kutunun içine biraz kil koyarsanız oluşması muhtemel olan rutubetten korumuş olursunuz. Oda ısısı ne çok soğuk, ne de sıcak olmalıdır. Yılda bir kere kutusundan çıkartıp, havalandırmanız ve dikkatlice (özellikle dantel kısımlarını ütülerken üzerine bir bez koymalısınız) ütülerseniz, belki de bu “özel giysiniz” çocuklarınıza hatta torunlarınıza saklayabileceğiniz bir gelinlik olabilir.

Unutmamalıyız, bir kısmımız “nostaljiyi” seviyoruz ve onlarca para ödeyerek satın aldığımız bir gelinlik, maddi değerinden çok manevi değeriyle de çoğumuzu mutlu eder.

Aksesuarları ise, yine kutular ve özel kılıflar içinde aynı şartlarda korunmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar