Kategori | Sağlık Konuları

Genç Sürücüler Daha Çok Kaza Yapıyor

Otomobil kullanma gerekçeleri herkeste farklı. Bazıları işe gitmek için kullanırken bazıları eğlence ve gezme amaçlı kullanıyor. Bir kısmı da güç gösterisi amaçlı, araç kullanıyor. Güç gösterisi amaçlı araç kullanımı, genç erkekler arasında daha yaygın. Kazalarda bunların da etkisi var. Ailesinin izniyle 15 yaşında ehliyet alınabilen Amerika’da yapılan bir çalışmada 15-24 yaş grubunda olan erkeklerin kaza yapma oranının genel ortalamanın 2.5 kat üzerinde olduğunu gösteriyor. İstatistiklere göre gençlerin kazaları daha çok, aile bireyleri dışına birinin yanında araç kullanmada, alkollü iken ya da karanlıkta araç kullanırken oluyor. İstatistikler iş amacıyla araç kullanmaya oranla, gezmek ve eğlenmek amaçlı araç kullanımlarında daha çok kaza olduğunu ortaya koyuyor. Nedenlerin doğru bilinmesi, önlemlerin daha etkili olmasında yararlı sonuçlar veriyor.

Gençlerin Kazaları Önlenebilir Mi?
Genç sürücülerin özellikle ehliyeti aldıkları 6 ay içinde daha çok kaza yaptıkları biliniyor. Özellikle bu süre içinde bazı önlemler alarak kaza riskini azaltmak mümkün.

Alkollü araç kullanmasını engelleyin:
Alkol refleksleri yavaşlatıp, karar verme sürecini uzatır. Alkolün etkilemediği insan yoktur. Bir bira içtikten sonra bile araç kullanmasına izin vermeyin. Israr ediyorsa polise ihbar etmekten kaçınmayın. Evlat acısı yaşamak kolay bir şey değil, unutmayın.

Yalnız başına araç kullanmasın:
Gençler her şeyi bildiklerine inanırlar. Oysa araç kullanmak deneyim de gerektiren bir olaydır. Yanlış alışkanlıklar edinmemesi için bir süre yanında deneyimli bir sürücünün olmasında ve araç kullanmasındaki yanlışları not etmesinde yarar var.

Yolcu taşımasın:
Deneyimi artıp güvenli araç kullanma alışkanlığı gelişinceye kadar araçta yolcu taşımasın. Araçtaki yolcular, sorumluluğu arttırdığı ve dikkati dağıtabildiği için kaza riskini arttırmaktadır.

Karanlıkta araç kullanmasın:
Refleksler ve güvenli sürüş alışkanlıkları gelişinceye kadar, karanlıkta araç kullanmasın. Karanlık yeni sürücü için ek bir zorluk demektir. Gecenin, diğer sürücülerin alkollü olması ihtimali arttırması da ayrı bir risk demektir. Sevgili gençler, bunlar sizin güvenliğiniz için yapılan bilimsel araştırmaların sonucu. Sadece büyüklerin sizi anlamasını istemeyin, sizin için kaygı duyan ana-babanızı siz de anlamaya çaba gösterin.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar