Kategori | Sağlık Bilgileri

Genç ve formda kalmak için 8 öneri

Her kadın daha genç, güzel ve sağlıklı görünmek ister. Peki, bunun için neler yapmak gerekir?

Susamayı beklemeden su içmeyi alışkanlık haline getirin!

Susuz kalmak baş ağrısı, enerji zayıflığı, yorgunluğun yanı sıra eklem ve kas ağrılarına neden olur. Susuz kalırsanız hem organlarınız, hem cildiniz daha hızlı yaşlanır. Yaşlandıkça susama mekanizması bozulur; çay-kahve gibi içecekler susamayı azaltır, ama susuzluğu artırır. Günde sadece 8 bardak su içerek enerjinizi yükseltebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Gün boyunca 3 saatten fazla aç kalmayın!

Genç ve formda kalmak için 8 öneriÇoğu kişi sabah kahvaltısı yapmıyor; öğle yemeğini çeşitli fast foodlarla geçiştirir, sadece akşam yemek yer. Bazı insanların kalori atmak ve zayıflamak için yaptığı bu seçim çok yanlış bir harekettir. Çünkü bu durumda metabolizma zayıflar ve aşırı kilo kaybına maruz kalabilirsiniz.

Böyle beslenme ise sadece kilo vermeye değil, aynı zamanda kas-kemik dokularının zayıflamasına yol açıyor. Bu nedenle, sağlıklı beslenmek ve huzurlu kalmak için günde en az 4 öğün beslenmek gerekir.

Lifli beslenin, genç kalın!

Sağlıklı ve genç kalmanızı sağlayan beslenme yöntemi lif bakımından zengin olmalıdır. Günlük beslenmenin yüzde 60 ının meyve, sebze, tahıl ürünleri, un kepeği, kabuklu pirinç gibi çok lifli besinlerden oluşmasına dikkat edin. Yağ için en fazla yüzde 20, protein içinse yüzde 15’lik pay yeterli olacaktır. Ancak unutmayın ki kemik erimesinden ve sağlık sorunlarından koruyan başlıca proteinler; baklagiller ve işlenmemiş soya ürünleridir. Lifli besin miktarını ayarlayabilmenin en kolay yolu, şekerli mevsim meyvesi, sabah kahvaltısında ise rafine edilmemiş tahıl gibi gıdaları seçmektir.

Yapay katkı maddeli gıdalar hem içten hem dıştan de yaşlandırır!

Yaşıtlarınızdan daha geç yaşlanmak için sigara, çay-kahve, alkol ve benzeri kimyasallardan uzak durun. Katkılı, boyalı, işlem görmüş besinleri mümkün olduğunca tercih etmeyin. Bunların hepsi, hem iç organlarınızı, hem cildinizi tahrip ederek erken yaşlanmaya neden olur. Rafine edilmişler ise kemik erimesini hızlandırır. Alkol, sigara erken menopoz, akciğer-karaciğer-kalp hastalıkları ve kanser riskini artırır. Çay-kahve idrar söktürücü etkisi ile kaliteli suyun vücuttan uzaklaşmasına neden olur; sonuçta yaşıtlarınızdan daha erken yaşlanırsınız. Konserve gıda, un, şeker, tuz, gazlı, boyalı içecekler, tatlandırıcılar, hormonlu gıdalar birçok toksin oluşturarak cildinize ve organlarınız zarar verebilir.

Kolajen üretimini korumak için güneşten kaçının!

Güneş, ultraviyole etkisi ile cilde çok zarar verir; kolajen üretimini bozarak erken kırışıklıklar ve ciltte lekelere neden olur. Bu nedenle özellikle de hassas cilde sahipseniz sabah evden çıkmadan yarım saat önce 30 SPF içeren güneş koruyucusu sürün ve gerekirse gün içinde 4 saatte bir yenileyin.

Düzenli uyku gençlik hormonudur!

İyi bir uyku gerçekten de güzellik rüyasıdır. Uykuda hücrelerin tamir mekanizmaları çalışır ve bu da yaşlanmayı geciktiren en iyi alışkanlıklarından biridir. Çünkü uyku esnasında cilt ve savunma sistemimizi güçlendiren ve melatonin adı verilen gençlik hormonu salgılanır.

Egzersizin harika sonuçlarından yararlanın!

Dünya Sağlık Örgütü’nün en önemli tavsiyelerinden biri olan “açık havada günlük 1 saatlik orta tempoda yürüyüş” ü uygulayın. Bu hem ihtiyacınız olan temiz oksijeni almanıza yardımcı olur hem de endorfin, diğer adıyla mutluluk hormonu sağlar. Egzersizin kaslarınızı güçlendirip cildinizi gerginleştirdiğini de unutmayın.

Daha genç görünmek için yardımcı sistemlerden faydalanın!

İhtiyacı, kompleksli olanlar estetik ameliyattan yüz, burun, göz, el, kol, ayak, karın, selülit, fazla yağlardan ameliyatla kurtularak kendilerini gençleştirebilirler.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar