Kategori | Güzellik

Göz makyajı nasıl yapılmalıdır?

GÖZLER

Önemli bir karar! Şimdi merkez noktanın gözler mi, ağız mı olacağına karar vermek gereklidir, çünkü gözlere aşırı makyaj yapılırsa böyle bir durumda ağız da hafif kalmalıdır.Bir yüz, 2 merkez noktayı beraberce kaldıramaz, fazla gelir. Yani bu durumda eğer gözler güzelse, ağır bir makyaj yapılmışsa, dudakların hafif şekilde belirginleştirilmesi yeterli olacaktır. Göz ve dudaklar birbirileri ile uyum içinde olmalıdır.

GÖZ FARLARI

Farın renk seçiminde, ister göz kapakları için olsun, ister kaşların alt kısmı için şunlar göz önünde tutulmalıdır.

–  Kahverengi ve koyu gri renkler, şişkin göz kapaklarını dahada belirginleştirir.

–  Sönük gözler için ise aqçık renler iyidir.

–  Mesela koyu yeşil yerine, elma yeşili, zeytin yeşili gibi renkler daha uygundur.Yine türkuaz yerine eflatun veya açık gri daha hoş olur.

Farlar gözlere biçim ve renk verir, koyu renkler gözün niteliklerini belirsiz, açık renkler ise daha belirgin hale getirir. Natürel ve pembe renkler herzaman daha iyi sonuç verir. Mavi ve yeşil renklerde açık tonları tercih edilmelidir.Far iyice yayılmalıdır. Beyaz ve çok açık tonlar kaşların alt kısmının ortasına sürüldüğünde gözleri genç gösterir, bakışa parlaklık kazandırır.

FAR ÇEŞİTLERİ

Çok çeşitli far tipleri vardır!

–  Sıvı

–  Toz

–  Stick

–  Krem

Eye – liner;  Gözlerin çevresini çizen üç tip ürün vardır.

–  Sıvı Eye – liner, (çok incebir fırçayla kullanılır.)

–  Katı Eye – liner

–  Otomatik Eye – liner, (kalem şeklindedir ve direk olarak göz kapaklarına sürülür.)

Eye – liner, kirpiklerin göz kapaklarıyla birleştiği, temas ettiği noktaların üst kısmını çizer, aynı şekilde alt taraf içinde kullanılabilir. Çizgiyi çekmeye gözün iç köşesinden dışa doğru başlanabilir veya göz kapaklarının ortasından başlayıp dışa doğru ve sonra tekrar iç köşeye dönülerek çizgi tamamlanılabilir.

Gözün altına çizgi çekmek her göz için pek tavsiye edilmez. Hem üst tarafa hem de gözün alt tarafına çizgi çekildiği durumlarda, bu çizgiler dış köşeden istenirse birleştirilebilir, istenirse birleştirilmez, bu istenilen makyaj tipine göre değişir. Bu güne kadar eye- liner eksiksiz bir makyaj için gereklidir. Bu gün ise kadınlar daha çok yumuşak bir kalem veya maskarayı tercih etmektedirler.

Bu durumda eye- liner’in kullanımı kişilerin arzularına bırakılmıştır.

Kirpik kıvırma: Kısa bir süre önce bu moda da geri geldi.Bu kirpikleri bükmeye yarar ve gözler daha büyük gözükür. Uzun ve sert kirpiklere tavsiye edilir. Kirpikleri zedelediği için çok seyrek kullanılması gerekir.

Kirpik: Kirpikleri boyamak her zaman avantajlıdır, çünkü uzun kirpikler gözlerin albenisine artırırlar.enteresandır ki, maskaralar en çok satılan makyaj malzemelerindendirler, çünkü hem gençler tarafından, hemde makyaj yapanlar tarafından  hemde yaşı daha ileri olanlar tarafından kullanılmaktadırlar.

Maskara, diğer bütün malzemeler gibi iyi kaliteye sahip olmalıdır(bu çok pahalı olması anlamına gelmez, iyi ve tanınan bir marka seçme yeterlidir)

Kirpikleri uzun göstermekten başka, kirpikleri korur.

Üçtip maskara vardır!

Kuru rimel: Eskiden en çok kullanılan tip idi fırçası ıslatılıp, bir veya iki kez kirpiklere, yukarı doğru kaldırarak sürülür.Günümüz de artık Per rağbet görmemektedir.

Otomatik rimel: Bir kalem şeklinde dir.Kapağı açılır ve fırça kirpikler üzerine  hafif ve dairel bir hareketle sürülür. Fırçalar spiral şeklindedir.Bu fırçalarla da eğer daha belirgin makyaj isteniyorsa işlem birkaç kez tekrarlanır.Ayrıca kirpikleri daha uzun göstermek için (long life) türlerinin içinde küçük kılcıklar vardır.bunlar kirpikleri daha gür ve uzun gösterirler.

Woter – in prof: Bu da otomatik maskara  grubu içinde yer alır, suda çıkmaz, akmaz, denize kirpiklerini temizlemeden rimelli girmek isteyenler için uygundur.

Kaşlar: Kaşlar bakışların yoğunluğu ve yüzün kişiliği için çok önemlidirler.Bu düşünce ile son yıllarda gözlük modellerinde de değişiklik oldu.Hem güneş gözlüklerinde, hem de normal gözlüklerde kaşları da içine alan gözlükler kullanılmaya başlandı.

Kaşlara nasıl makyaj yapılmalıdır:

Kaşlardaki fazla tüğlerin alınmasındam daha önce bahsetmiştik.Şimdi sadece kalem ile kontür yapılması hakkında bilgi verilecektir.

Kullanılacak kalem renkleri

–  siyah

–  koyu kahverengi(en çok kullanılan)

–  açık kahverengi (sarışınlar için)

–  Gri

Kaşlar için kullanılan kalemler sivri uçlu olmalıdır ve kısa aralıklarla kullanılmalıdırlar böylece makyaj daha doğal olacaktır.

GÖZ MAKYAJI İÇİN BAZI ÖĞÜTLER

Gözleri irileştirmek için kirpiklerin çizgisini mümkün olduğu kadar yukarı kaldırınız.Eye- liner ile göz kapaklarını çizerken dışa doğru çıkınız.

Sönük gözler için  daha önce de söylediğimiz gibiaçık renk farlar kullanın.kirpikleri iç köşeden buruna çok yakın boyamayın.

Birbirinden ayrık gözler söz konusu olduğunda kaşlarında gözler kadar aralık olmasına özen gösterin.
Dudak makyajı nasıl yapılır:

Kalem ile belirgin olarak, üst dudağın yarısından başlayarak köşeye kadar devam edin tekrar ortadan başlayarak diğer köşeye kadar çizgiyi devam ettirin.Aynı şeyi alt dudakta yapın.Genç ve iyi çizilmiş bir dudak kontürü için kalem kullanmak gereklidir.

– Çok ince dudaklar eğer kalem dudağın dışına taşılarak çekilirse daha dolgun görünecektir.

– Etli ve kalın dudaklar da kalem dudağın içinden çekilir.

Tekrar görüşünceyedek hoşçakalın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar