Kategori | Genel

Grip Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu bir enfeksiyondur. Sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır.

Grip çok bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs genelde vücuda ağız ya da burun yoluyla girer. Gribe yakalanan biri öksürdüğünde ya da hapşırdığında virüs havayla taşınır hale gelir ve yakında bulunanlar tarafından solunum yoluyla vücuda alınabilir.

Genellikle gripten ilk etkilenenler okul çağında bulunan çocuklardır. Onlar da hastalığı eve ve diğer toplu ortamlara taşırlar.

Hafif geçen bir grip sezonunda nüfusun yaklaşık %10’u enfeksiyona yakalanırken, daha şiddetli bir sezonda bu oran %20 ya da daha yüksek olabilir.

Grip aşısı

Grip Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Grip genellikle virüse maruz kaldıktan 1 ile 3 gün sonra kendini gösterir.

Gribin ortaya çıkışı çoğunlukla ani olur. Bir çok kişi kendisini “kamyon çarpmış gibi” hisseder. Sık karşılaşılan grip bulguları arasında aniden ortaya çıkan ateş, titreme, öksürük, kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk ve bitkinlik bulunmaktadır.

Bazen burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı da görülür.

Kesin tanı bir sağlık profesyoneli tarafından konacaktır.

Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gerek grip gerekse soğuk algınlığı virütik infeksiyonlardır; öksürük ve boğaz ağrısı gibi bulgulara neden olabilirler.

Soğuk algınlığı daha çok burun ve boğazınızı etkileyen ve genellikle hafif şiddette virütik bir infeksiyondur. Grip ise genellikle daha yüksek ateş ve ona eşlik eden yoğun bitkinlik ve beden ağrıları ile seyreden daha şiddetli bir hastalıktır.

Grip Tehlikeli midir?

Grip diğer yönlerden sağlıklı bir yetişkini 3 ile 5 gün süreyle yatağa bağlayabilir. Hasta ayağa kalktıktan sonra bile öksürük ve yorgunluk haftalarca sürebilir.

Bununla birlikte grip yaşamı tehdit eden bir hastalık da olabilir. Türkiye büyüklüğündeki ülkelerde her yıl milyonlarca kişide grip görülür; bunların onbinlercesi hastaneye yatar. Grip ve yarattığı komplikasyonlar her yıl binlerce ölüme neden olur.

65 yaşın üstündekiler ile kronik hastalığı olan (diyabet, kalp hastalığı ve astım gibi) her yaştan bireylerin gripten ağır biçimde etkilenme olasılığı da yüksektir. 65 yaş üstündeyseniz veya kronik bir hastalığınız varsa, grip bulgularını fark eder etmez doktorunuzu arama konusunda daha da hassas olmalısınız.

Grip Antibiyotiklerle Tedavi Edilebilir mi?

Hayır. Grip antibiyotiklerle tedavi edilemeyen virütik bir infeksiyondur.

Antibiyotikler bakterilere etki eden ilaçlardır; bu yüzden de sadece bakteriyel infeksiyonların tedavisinde faydalıdırlar.

Ancak doktorunuz gribin bazı komplikasyonlarını (örn. zatürre, bronşit ve bakterilerden kaynaklanan kulak infeksiyonları) tedavi etme amacıyla antibiyotik reçeteleyebilir.

Hekiminizin gerek görmediği durumlarda, reçeteye antibiyotik eklenmesi için ısrar edilmemelidir. Antibiyotiklerin uygunsuz kullanımı, önemli bir toplum sağlığı sorunu olan antibiyotiğe dirençli bakteri nesillerinin gelişimine katkıda bulunur.

Gribe Yakalanırsam Ne Yapmalıyım?

Dinlenmek, kendinizi daha iyi hissetmeniz açısından önemlidir.

Üstelik eğer evde kalırsanız, başkalarına grip bulaştırma riskiniz de azalacaktır. Gribin bulaşıcılığı bulgular ortaya çıktıktan sonra 4 ile 6 gün süreyle devam eder.

Sıcak içecekler tıkanıklık hissini giderebilir. Ağrılar ve ateş için parasetamol içeren ilaçlar alınabilir. “Reye Sendromu” olarak bilinen ciddi bir yan etki riski nedeniyle 12 yaşın altındaki gripli (yada bir virüsün yol açtığından şüphelendiğiniz herhangi bir hastalığı olan) çocuklara asla aspirin vermeyiniz.

Hekiminiz hastalığınızın süresini, şiddetini ve gribe bağlı olarak başka önemli hastalıkların gelişme riskini azaltmak amacıyla ilk bulguların ortaya çıkmasının ardından 1. ya da 2. günde alınması gereken antiviral bir ilacı sizin için reçeteleyebilir. Bu nedenle, zaman kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmanız tedavi şansınızı artırabilir.

Gribe Yakalanmamak için Neler Yapmalıyım?

Gribe yakalanmamak ya da gribin şiddetini azaltmak için, özellikle 65 yaşın üstündeyseniz veya kronik bir sağlık sorununuz varsa, her sonbaharda grip aşısı olmalısınız.

Kendinizi gribe karşı korumanın en iyi yolu grip aşısıdır. Ancak aşının koruma sağladığı grip türü sizin bölgenizde etkili olan türle aynı olmayabileceğinden, aşı olsanız bile gribe yakalanabilirsiniz.

Hamileyseniz ya da yumurtaya karşı alerjiniz varsa grip aşısı olup olmama konusunda doktorunuza danışmanız gerekir. Bunun yanı sıra, kendinizi gripten korumak için bazı basit önlemler de vardır:

  • Virüs, gripli biri öksürdüğünde ya da hapşırdığında yayıldığından gribe yakalanan insanlardan uzak durun.
  • Sık sık ellerinizi yıkayın.
  • Sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışın; iyi ve dengeli beslenin, yeterince uyuyun, stres seviyenizi düşük tutun .
-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar