Kategori | Güzellik

Güzellik Nedir?

Birçok kişinin aklını kurcalayan bir soru olsa gerek. Güzellik nedir? Kime güzel denir? Doğal güzellik ne anlama gelir… Bu sorular bu şekilde devam eder gider.

Güzellik denilince genelde, “Güzellik göreceli bir kavramdır. Kişiye göre güzellik değişir.” bu cümleyi duyarız. Tamam doğru olabilir fakat güzelliğin keskin ve su götürmez ölçütleri de mevcuttur. Bu ölçütler çoğu toplum tarafından da kabul edilmiştir.

Hayatımızda ilk sıralarda yer almasa da sağlık, mutluluk ve paradan sonra güzelliğin geldiğini açıkça söyleyebiliriz. Geçmişten günümüze güzelliğin tanımı, daha çok matematiksel oranlarla ve simetriyle ifade edilmeye çalışılmıştır. Gerçekte güzellik; içimizi ısıtan, gözlerimizi renklendiren, bizi keyiflendiren, ruhumuzda estetik bir his uyandıran duygudur.

Yalnız somut güzellik yani yüz güzelliği tek başına bir işe yaramaz, insanın ruh güzelliği bedenine yansır ve karşısındaki kişinin onu ” güzel ” olarak görmesine sebep olur. Bunun yanında benim hoşuma giden herşey bana göre güzeldir de diyebiliriz.

Güzellik kavramının somut öğeleri; ses, yüz, vücut, zerafet, görünüm ruhsal güzellikle bütünleşmediği sürece simetrik bir varlık olarak kalırlar. İnsanlar zerafetlerini, mimiklerini, seslerini ruhsal dürtüleriyle meydana getirmektedirler.

Burada şunu söyleyebiliriz simetriler somut güzelliği, ruh güzelliği ise cazibeyi doğurmaktadır. Ve yine bu ifadeye göre ruhsal güzelliğin sonsuz olduğunu, somut güzelliğin ise zamanla tükenebileceğini belirtebiliriz.

İşte tüm bu tespitlere dayanarak, çoğu insanın aslında karşısındakinin cazibesine yani ruh güzelliğine kapıldığını söyleyebiliriz. İnsan vücudunda karar mercii sadece göz değildir. Beyin, kalp hatta ciğerleriniz bile bu karara ortak olmaktadır.

Ruh güzelliğinizin herhangi bir kozmetiğe ihtiyacı yoktur, o sadece sevinçlerinizden, kahkahalarınızdan ve yaşama azminizden beslenir. Fakat fiziksel güzellik geçici bir özellik taşıdığından bedene sürekli olarak bakım uygulamak gerekir.

Fiziksel güzellik için; beslenme, cilt bakımı, saç bakımı, kozmetik, egzersiz, temizlik, diyet, moda v.b bir çok uygulamaya özen gösteririz.

Cilt bakımı bu uygulamaların başında yer almaktadır. Bakımlı bir cilt ve doğal güzellik için temizlik ilk şartımızdır. Bedenimizi saran cildimize ne kadar özen gösterirsek, o kadar sağlıklı görünürüz.
Cilt temizliği için birçok doğal güzellik ürünü mevcuttur. Bunlar arasında süt ve tonik piyasada bulunmaktadır. Bunun yanında ıhlamur, gülsuyu gibi doğadan gelen güzellik ürünleride uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Bayanların vazgeçilmez bir parçası haline gelen makyaj listemizde ikinci sırada yer alıyor. Doğal ürünler ile yapılan makyajlar her zaman daha sağlıklıdır. Burada önemli olan gece yatmadan önce makyajınızı temizlemenizdir. Yoksa cilt problemleriyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Diyet ve beslenme insan sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Bununla beraber fiziksel güzelliğinizin ölçütlerini belirleyen ana öğelerden biridir. Sağlıklı beslenme ile olağan kilonuzu korumalı fazla yağlanmadan kaçınmalısınız. Selülit v.b problemlerin beslenme ile alakalı olduğunu unutmayalım.

Yüz güzelliği ve temizliği için doğal güzellik ürünlerini, maskeleri deneyebilirsiniz. Tabii uygulamada n önce uzmana danışmakta fayda var. Evde tamamen doğal malzemelerle hazırlanmış kürleri, maskeleri belirli zaman aralıklarda yüzünüze uygulayarak yüz güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

Bunlar dışında moda, giyinme, estetik operasyonlar gibi uç noktalara da dikkat etmek gerekir. Şahsen çok mecburi kalmadıkça estetik operasyona kalkışmanızı istemem. ” Kaş yapayım derken göz çıkardım” olayına dönmesin.

Güzellik, fiziksel güzelliğin ruh güzelliğiyle birleşmesi sonucu ortaya çıkan keyif veren bir histir. Bu tanımı dikkate alarak, güzelliğin fındık burundan, ince belden, dolgun kalçalardan ibaret olmadığını anlatabilmişimdir umarım.

Sağlıklı ve güzel bir bedene sahip olmak istiyorsanız doğal bakım ürünlerini uzman tavsiyeleriyle birleştirip uygulayabilirsiniz.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar