Kategori | Cinsel Sağlık

Hamilelik Sonrası Seks Hayatınız

Hamilelik Sonrası Cinsellik, Doğum Sonrası Sex, Hamilelik Dönemi Sex Hayatı ve Daha Fazlası.

” Bu gece olmaz tatlım, çocuklardan dolayı çok yorgunum ”  Bu cümle size bir yerden tanıdık geliyor mu? geliyorsa, bize inanın; eski günlerin geri gelmesi sizin elinizde!

Hamilelik Sonrası Cinsel Hayatınızı Mahvetmeyin

Bebeğiniz nihayet dünyaya geldi. Şaşılacak şey ama inanılmaz derecede sorunsuz bir bebek; iyi emiyor, geceleri sorun çıkarmadan belki sadece bir kere uyanıyor ( siz çok şanslı bir annesiniz ). Ve, doktorunuzdan o mucizevi sözleri duydunuz; ” Artık güvenli bir şekilde ilişkinize devam edebilirsiniz. ” Anlarsınız ya.. şeyden bahsediyor; Seks! Bu cümle karşısında eşinizin gözleri parlarken siz kaçacak delik mi arıyorsunuz? Klübe hoşgeldiniz.

Tabii ki isteksizliğinizin nedeni, seks dürtünüzü kaybetmeniz değil, kendinizi pek de seksi hissetmiyor oluşunuzdur. Hamilelik boyunca aldığınız kilolarla, çıplak bir şekilde sevdiğiniz adamın karşısına çıkmak istememeniz gayet normal. Üstelik kendinizi yorgun hissediyorsunuz, sadece bedenen değil mental olarak da.

Haftalardır yaptığınız tek şey; emzirmek, hoplatmak, sakinleştirmek ve eğlendirmek.  Muhtemelen kendinizin bir ” vücuda ” sahip olduğunu da unutmuşsunuzdur. Yalnız olmadığınızı biliyorsunuz.

America National Sleep Foundation’da yapılan araştırmalara göre; çiftlerin %25’i ilişkiye girmek için kendilerini çok yorgun hissediyorlar. Geçen yıl parents.com’da yapılan bir anket sonuçlarına göre ise %37 lik bir kısım ayda bir kere seks yapıyor.

Doğumun hemen ardından seks istememek gayet normal görünüyor uzmanlara göre. Fakat yılda 10 veya daha az seks yapıyorsanız ” sekssiz evlilik ” sınıfına dahil ediliyorsunuz.

” Kadınlar bu durumlarını konuşmak istemiyorlar. İstememelerinin nedeni de çekinmeleri. Ben de onlardan biriydim, doğum yaptıktan sonra libidom yerlerdeydi. Üstelik vajinamda sorunlarda vardı. Oldukça travmatik bir dönem. Bu yüzden kesinlikle ört bas edilmemeli ve çiftler arasında açıkça konuşulmalı diye düşünüyorum.” diyor bir takipçimiz.

Son yıllarda evlilik danışmanlarının en çok duyduğu sorunlardan biri; sekssiz hayat. Hepsi de doğumdan sonra yaşanıyor. Eşinizi ne kadar severseniz sevin, bu durumun sevgiyle ilgili olmadığı da gerçek bir durum. İlgi odağınız birden değişiyor. Eşinizden çocuğunuza geçiyor, hatta emzirmeye, yorulmaya ve endişelenmeye. Vücudunuz ve hormonlarınız zamanla eski haline gelecektir diyor ilişki terapistleri.

Çiftlerin karşılaştığı bir başka handikap ise, sanıyorlar ki eşleri çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmiyorlar ve onlar yerine kendileri ilgileniyor. Bu da takıntılı bir anne ve ilgisiz bir eş olmaya itiyor onları.

Bu Durumdan Nasıl Kurtuluruz?

Birbirinizi Anlamaya Çalışın

Sekssiz hayatınızla mutlu olabilirsiniz. Peki bu durum uzmanlara göre bir sorun mu?

Üzgünüz ama yanıt; evet! Çocuğunuz ister 6 aylık olsun ister 6 yaşında, partnerinizle birlikte birtakım yaklaşımlar içinde olmanız, sağlıklı bir evlilik için şart.  Bir gerçek var ki; seks size ihtiyacınız olan özgüveni ve enerjiyi verecek. Uzmanlara göre kadınlar – yeni anne ya da değil – kadın olduklarını unutuyorlar. Söylemek istediğimiz kendinizi seks istemek için zorlamayın fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bir dönem seksi reddedenler tekrar keşfetmeye başladıklarında kendi değerlerinin de tekrar farkına varıyorlar. Seks terapistleri bu durumun üstesinden gelmek için her gün bir kaç dakika ayna karşısında çıplak vakit geçirmelerini öneriyor.

Vücudunuzu inceleyin. Nerelerde fazlalık birikti? Eski halinize geri dönmek istiyormusunuz, yoksa bu durum sizi rahatsız etmiyor mu? Kafanızdaki soru işaretlerini ayna karşısında çözebilirsiniz. Çünkü bu durum aklınızla bedeniniz arasında bir köprü oluşturacak.

Bir kadının seks dürtülerini canlandırmak içi o ortamdaki romantizm seviyesini arttırmak gerekiyor. ” Benim eski halime gelebilmem için 12 kitap, birkaç genital bölge ağda seansı, yeni iç çamaşırları, biraz erotik film ve çocuksuz kısa bir seyehat gerekti.” diyor okurlarımızdan birisi. Sizde kendinizi eğitmeye başlayın. Unutmayın ki o zaman, bir kadın olduğunuzu tekrar hatırlayacaksınız.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar