Kategori | Hamilelik

Hamilelikte kilo alımı ve beslenme!

Kadınlar hamile olduklarını öğrendiklerinde anne olmanın sevincinin yanı sıra kilo almanın endişesini de yaşarlar. Anne olmak, içinde bir canlı taşımak ve ona hayat vereceğini düşünmek kendiliğinde muhteşem bir histir. Bu sebepten de neyi yeyip neyi yemeyeceğinizi düşünerek bile bir anda karmakarışık olabilirsiniz. Bu durum ilk hamileliğini yaşayan anne adayları için oldukça doğal bir haldir. Ama tabi ki, unutmamak gerekiyor ki, kadın vücudu kendi içinde yeni bir hayat taşımak için yaratılmıştır. Bazı hamile kadınlar büyük bir yanlış yaparak iki kişi için yiyorum diyerek yemekleri gereken yemeğin 2 katını yiyorlar. Bunu yapmak oldukça büyük bir hatadır. Doğum uzmanları hamileliğin ilk aylarında normal bir diyet uygulamayı önerirler. Aksi takdirde ileriki aylarda ve doğumdan sonra kilo alma riskiniz fazladır. Ama asla alacağınız kiloları da düşünerek yemeğinizi azaltmamalısınız. Aslında bebeğinizin ihtiyacı olan gıdalar fazla değildir. Ama doktorunuzla konuşarak onun ihtiyacı olan besinleri tüketmeniz tavsiye edilir.

Hamilelikte doğal olarak ilk uzak durmanız gereken şeylerden birisi de alkoldür. Ayrıca dışarıda akşam yemeklerinden (özellikle de ağır yemeklerden) ve atıştırmalık şeylerden mümkün kadar uzak durun. Bunlar sadece sizin gereksiz kalori almanıza sebep olacaktır.

Hamilelik döneminde aynı zamanda sosis ve salam gibi yiyeceklerden, az pişmiş veya iyi yıkanmamış yiyeceklerden uzak durmayı asla unutmayın. Ama hamilelik döneminde sağlıklı besinler ile beslenmeye özen gösterin. Bunu hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için yapın.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar