Kategori | Zayıflama

Hanımlar, selülit kader değildir: Selülitten Kurtulma

Öncelikle, selülitin şişmanlıkla aynı anlama gelmediğini bilmek gerekiyor. Başka bir anlatımla, selülitin sebebi şişmanlık değildir. Selülit kasların su tutması, ödem yapması anlamına geliyor.

Selülitin nasıl oluştuğu konusunda birçok araştırma yapılmış olmasına rağmen, nedenleri konusunda kimse kesin şey söyleyemiyor. Ancak, vücudun hormon yapısından kaynaklanan bir dengesizliğe dikkat çekiliyor. Ama her olursa olsun, selülit günümüzde hanımların ciddi estetik sorunları arasındadır.

Peki, selülitten kurtulmak için ne yapmalı? Bu konuda kozmetik sektörü, güzellik merkezleri ve tıp, sürekli yenilikler sunmaya devam ediyor. Ama bu konuda doğanın bize sunduğu bitkilerin de söyleyecekleri var.

Selüliti azaltan bitkiler

Selülit tedavisinde, öncellikle alınan bitkilerin su atıcı özellikte olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.Taze yabani otlar,  bunun için birebirdir. Şöyle bir liste sunabiliriz:

Tere, roka, madımak, kuzukulağı, maydanoz, fesleğen, enginar, portakal, karahindiba, limon, lahana, armut, pırasa, turp.

Taze olarak yenilecek ananasın da selülite karşı etkili sonuçlar verdiği biliniyor.

SELÜLİT KÜRÜ UZUN SÜRER

Selülite karşı bitki kürü uzun sürer.. Kısa sürede sonuç almak, hele hele yılların birikimi de düşünülürse, hiç kolay değil.

Aşağıda anlatacağımız bitkilerden hazırlanan çaylarını, bitki özlerinden hazırlanan masaj yağlarını ve içilecek yağlarını hep birlikte, hep birlikte, kırk beş günlük bir kür olarak uygulamanız gerekiyor.

Bu kür boyunca lifli gıdaları, mercimek ve nohut türü gıdaları tüketmeyi de ihmal etmeyin.

SELÜLİTE KARŞI ÇAY OLARAK KULLANILAN BİTKİLER

*  Sinameki
*  Dağ kekiği
*  Anason
*  Rezene
*  Avakado yaprağı
*  Ardıç tohumu
*  Mısır püskülü
*  Kuşburnu
*  Fesleğen
*  Biberiye

BİTKİ ÇAYLARI NASIL HAZIRLANIR, HANGİ ÖLÇÜDE KULLANILIR?

Bitki miktarı: Her gün bu bitkilerden birer tutam (elin üç parmağının aldığı kadar).
Su miktarı: Bir buçuk litre.
Kaynatma süresi: On dakika.
Demleme süresi: 30 dakika.
Kullanma şekli: Demlenmiş bitki çayı süzülür ve cam bir kavanoza konulur. Oda sıcaklığında tutmayın, yoksa küflenir. Korumasını buzdolabında sağlayın. 45 gün süreyle gün boyu su gibi içilir.

BİTKİSEL YAĞLARLA MASAJ

Çay olarak kullanılmasının yanısıra, bitkilerin başka kullanım alanları da var. Örneğin, yararlı bitkilerle hazırlayacağınız bir masaj yağı, selülitle savaşta size çok yardımcı olabilir.

Masaj için şu bitkilerin yağından yararlanabilirsiniz:
Lavanta yağı
Pelesenk yağı
Anason yağı
Rezene yağı
Ananas yağı
Karanfil yağı
Susam yağı
Biberiye yağı

Hepsinden birer çay kaşığı bir kaba konulur ve karıştırılır..Selüliti bölgeye 15 dakika masaj yapılır. İki saat sonra ılık duş alınır. Bu masaj haftada üç-dört defa yapılmalıdır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar