Kategori | Hastalıklar

Hemoroid Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid

Hemoroid

Kaşıntı, kanama, ağrı, şişlik ve akıntıyla ortaya çıkan bir hastalık olan hemoroid, günün büyük bir bölümünü ayakta hareketsiz pozisyonda geçiren insanlarda daha görülür. Her 3 kişiden birinde ortaya çıkan hemoroid günlük yaşamı olumsuz etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. 25-55 yaş arasında daha sık görülür. Herkeste mevcut olan hemoroidler, bağ dokusu ve düz kas lifleriyle çevrelenmiş kan damarı yastıklarıdır. Hemoroidler, anal kanal içinde başlıca üç yerde birer sutün şeklinde uzanan anal yastıklar oluşturur. Normalda hemoroidler, anal yastıklar bağ dokusu ile anal kanaldaki yerlerinde tutulurlar. Bu doku gençlerde yoğun ve sağlam, yaşlılarda gevşek ve zayıftır. Bu bağ dokusunun yaşla zayıflaması, travmatize olması basınca karşı hemoroidlerin şişmesine ve aşağı doğru sürüklenmesine yol açar.

Hemoroid Nedenleri

Hareketsizlik ve yaşın dışında ishal, kabızlık, kalın barsak tümörü, gebelik, rahim tümörü, prostat büyümesi gibi sorunlar nedeniyle de hemoroid ortaya çıkabilir.

Hemoroid Belirtileri

Hemoroidler dörde ayrılırlar.

1. derece: Dışa taşmamıştır. Ama büyümüştür ve kanamayla belirti verir.

2. derece: Tuvalet sırasında büyür dışa doğru taşar, tuvaletten sonra eski konumuna döner ve kanama yapabilir.

3. derece: Dışarıya doğru taşar, büyür ancak elle anal kanala itilebilir. Kanama, akıntı ve yaralar görülebilir.

4. derece: Elle itilse bile kanala girmezler. Kanama, iltihap, akıntı, yaralar ve dolaşım bozukluğu görülebilirler .

Hemoroid Tedavisi

Eğer tedavi edilmezse hemoroidler kansızlığa, enfeksiyonlara neden olabiliyor. Tedavisinde ilaçlar, lastik bantlar ve cerrahi yöntemler kullanılıyor. Bunun dışında yüksek lifli, posalı yiyeceklerle beslenilmesi öneriliyor. Anal kanaldaki basıncını azaltmak, ödemi ve ağrıyı azaltmak için sıcak suya oturma banyosu da uygulanır.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar