Kategori | Sağlık Konuları

Hıçkırığı Geçirmenin Yolları

Hıçkırık günlük hayatta sık sık başınıza gelebilecek çok olağan bir durumdur ama son derece rahatsız edicidir. İnsan vücudunun garip olgularından biri olan hıçkırığın nedeni, nasıl olduğu gibi sorular her zaman kafaları meşgul etmiştir. Başladığında durdurulması da zor olan ve biraz zaman alan hıçkırık, herhangi hastalığa işaret etmez.

Hıçkırık Nedir? Nasıl Olur?

Sıklıkla mide asidinin fazla olduğu zamanlarda asidin yemek borusuna kaçmasıyla, beyin içindeki basıncın artmasına bağlı olarak ürenin yükselişe geçmesi durumunda oluşur. Kimi zaman da solunum ve göğüs kaslarının ani biçimde kasılmasıyla boğaz kapakçığının ani şekilde kapanıp, sıkışması sonucu da oluşabilir. Çok basit bir olgu gibi düşünülen hıçkırık eğer inatçıysa ve sürekli tekrar ediyorsa; dikkatli olmalısınız. Kanser belirtisi de olabilen inatçı hıçkırıklar için mutlaka bir hekime danışmalısınız.

hıçkıran kişi

Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Hıçkırığı durdurabilmek için vücuttaki karbondioksit oranının artırılması gerekir. Bunun için bir poşet ya da kese kâğıdından nefes alarak hıçkırığı durdurmanız mümkün. Kendi başınıza uygulanabilecek en uygun yöntem budur. Ancak sürekli devam eden ve artık rahatsızlık veren hıçkırıklar için doktora başvurmakta yarar var. Genelde kendiliğinden kısa sürede geçen hıçkırık; kimi zaman inatçı olup uzayabiliyor.

Bunlar dışında deneyebileceğiniz basit yöntemler var. Hıçkırık tuttuğunda; nefesini tutmayı, soğuk su içmeyi, kulaklarınızı tıkamayı, ıkınmayı deneyebilirsiniz. Başkası tarafından korkutulmak da hıçkırığa son verebilir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

2 Yorum to “Hıçkırığı Geçirmenin Yolları”

  1. nurhayat dedi ki:

    Hıçkırığı durdurmakla ilgili bildiğiniz her şeyi unutun.En etkili yöntem şudur..Bir bardağı ağzına kadar suyla doldurun,sonra kendinizi öne doğru eğip bardağın tersinden suyu birkaç yudum için.Bu kadar..Hıçkırığınızın anında kesildiğini göreceksiniz

Trackback/Pingback


Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar