Hipertansiyon “Sessiz Katil”

HipertansiyonHipertansiyonun çoğu zaman belirti vermediği, tasadüfen farkedildiğini bildiren Doç. Dr. Şekip Altunkan, enseden başlayan başağrısı, halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, gece sık idrara çıkma, sinirlilik gibi şikayetlerin en önemli belirtileri olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Şekip Altunkan, hipertansiyonu “sessiz katil” olarak adlandırırken, bunun kolayca farkedilemeyeceğini söyledi. Doç. Dr. Şekip Altunkan yaptığı açıklamada, hipertansiyonun görülme sıklığının giderek arttığını bildirirken, bunun çoğu zaman belirti vermediğini söyledi. Enseden başlayan başağrısının hipertansiyonun en önemli belirtisi olduğunu kaydeden Altunkan, “Yüksek tansiyon çoğu zaman belirti vermez, tamamen tesadüf farkedilir. Hipertansiyon yaptığı semptomlar itibari ile genelde hastanın hafife aldığı bir durumdur. Hasta bunları başka hastalığa yorar. Halbuki bir tansiyon ölçtürse durumu görebilir. Hatta hiçbir şikayeti olmayan insanların bile yılda bir defa tansiyonlarını ölçtürmelerinde fayda vardır” diye konuştu.

Hipertansiyonun hedefi kalp
Hipertansiyonun hedef organının kalp olduğunu söyleyen Altunkan, bunun kalbi yüzde 55 oranında etkilediğini bildirdi. Bunun zamanla kalp yetmezliği, kalpte büyümeye sebep olacağını kaydeden Altunkan, “Ayrıca yüksek tansiyon, kabin koroner damarlarında arterioskleroza zemin hazırlayarak, kroner kalp hastalığı görülme oranını artırır” dedi.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar