Kategori | Sağlık Bilgileri

Hipertansiyonda ilaçsız tedavi yaklaşımları

Hipertansiyon şişman, bol alkol kullanan, sigara içen, aşırı yağlı ve tuzlu yemek yiyen kişilerde daha sık görülür. Hipertansiyonu kolaylaştıran bu etkenlere risk faktörleri denir. İlaç tedavisine başlamadan önce kişisel risk faktörlerinin ortadadan kaldırılması son derece önemlidir. Yaşam şeklinin değiştirilmesi olarak da bilinen birçok önlem pek çok hastada ilaç kullanmadan veya daha düşük ilaç dozuyla tadaviye olanak sağlamaktadır. Hipertansiyonda önerilen yaşam tarzı düzenlemeleri;

1- Kilo Verilmesi: Göbek çevresinde aşırı yağlanması olan ( bel / kalça oranı artmış) kişilerde kalp ve damar hastalıklarına sık rastlanmaktadır. Bu yüzden aşırı kiloların mutlaka doktor kontrolünde verilmesi gerekir. Zayıflayan hastalarda hipertansiyonun yanı sıra kan yağlarında ve kan şekerinde düşmeler gözlenmekte ve hastaların yaşam kalitesi artmaktadır.

2- Alkol alımının sınırlandırılması: Alkol ilk alındığı anda tansiyon düşürücü etki yapar.Uzun süreli kullanımında tansiyonu yükseltici etki gösterir. Bu yüzden hipertansiyon tedavisine başlamadan önce hastaların alkol alımı kısıtlanmalıdır.

3- Fiziksel aktivitenin düzenlenmesi: Sedanter yaşamayan, düzenli egzersiz yapan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda hipertansiyonun daha az görüldüğü saptanmıştır. Egzersizin hipertansiyonu önlemesinin yanısıra kalp ve damar hastalıklarını da düzelttiği ispatlanmıştır. Hipertansiyonu olan hastalarda haftada 3-5 kez 45 dakikayı aşmayan yürüyüşler yeterli ve çok faydalıdır.

4- Tuz alımının kısıtlanması: Tuzu aşırı tüketen toplumlarda hipertansiyon çok sık görülmektedir.Tuz kısıtlaması yapılan hastaların tansiyonlarının düşmesinin yanısıra inme ve koroner kalp hastalığı görülme sıklığı %20 oranında azalır.

5- Sigara içiminin önlenmesi : Sigara kullanımı çok önemli bir risk faktörüdür. Koroner kalp hastalığının yanısıra beyin hastalığı ve damarsal hastalıklara yol açar. Ayrıca total kolesterol düzeyini yükseltici etkisi vardır.

Hipertansiyon tedavisinde başarılı olmak için risk faktörlerinden hastaların mutlaka uzaklaştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde hastaların kullanacağı ilaç miktarı artmakta ve ortaya çıkan hipertansiyona bağlı gelişen yan etkiler çok daha kolay gelişmektedir.

-- Sponsorlu Bağlantılar --

Yorum yazın

Sponsorlu Bağlantılar